Ocena brak

Pelargonium "Frank Headley"

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Ta wspaniała, odporna roślina jest jednym z mieszańców, pochodzących od pelargonii rabatowej (P.zonale). Ma charakterystyczne dla wielu roślin z tego gatunku ubarwienie liści. Jej niemal okrągłe, pofałdowane liście mają białe brzegi. Choć jest łatwa w uprawie, utrzymanie jej z roku na rok wymaga trochę wytrwałości. Duże okazy umieszczamy z dala od silnych wiatrów i dobrze zabezpieczamy.

Zimą chronimy roślinę przed mrozom, minimum to 5°C. Owijamy ją wówczas w gazetę. W lecie najlepiej rozwija się w temperaturach do 2l°C.

Ustawiamy w jasnym świetle, najlepiej w pełnym słońcu.

Podlewamy ją regularnie i obficie od spodu. Powierzchnia kompostu musi wcześniej wyschnąć.

Nie lubi wilgoci. Należy ją wietrzyć, by zapobiec chorobom grzybowym.

Nawozimy ukorzenione okazy co 7-10 dni. Od pojawienia się pąków kwiatowych do końca kwitnienia stosujemy nawóz potasowy.

Przesadzamy na wiosnę, do ziemi gliniastej, do doniczki innej niż plastikowa. Przy okazji usuwamy zwiędłe liście; przycinamy pędy od 7 do 10 cm.

Uszczykujemy i usuwamy martwe kwiaty, by pobudzić rozkrzewianie.

COŚ JEST ŹLE

1) Bujny wzrost zdrowych liści, słabe kwitnieniePrzenawożenie. Przestań nawozić. W przyszłości stosuj uboższe podłoże, zwłaszcza w azot.

2) Pędy cienkie, duże odstępy między liśćmi.Przestaw w miejsce dobrze oświetlone, latem najlepiej na dwór.

3) Podstawy łodyg ciemnieją i gniją.Czarna nóżka - choroba grzybowa, której sprzyja nadmiar wody w doniczce i niska temperatura. Najczęściej roślina nie do uratowania. Używamy czystych doniczek oraz kompostu i pobieramy sadzonki ze zdrowej rośliny-matki. Do sadzonek używamy czystej wody.

4) Dużo ulistnionych, zniekształconych pędów w dolnej części.Choroba bakteryjna - nieuleczalna. Niszczy całą roślinę. Nie wolno pobierać z niej sadzonek.

5) Białe "muszki" fruwają wokół rośliny, gdy się ją poruszy.Mączlik szklarniowy. Opryskaj insektycydem na bazie resmetrinu.

6) Dolne liście żółte, z brązowymi plamami.Ziemia zbyt sucha. Zwiększ podlewanie i polepsz przepływ powietrza.

7) Jasnożółte koncentryczne plamy na liściach.Liście usychają. Choroba wirusowa - nieuleczalna. Niszczy całą roślinę. Ponieważ choraby wirusowe roznoszą insekty wysysające sok, trzeba je zwalczać zaraz po zauważeniu. Nie wolno brać z niej sadzonek.

8) Liście i łodygi czernieją.Zbyt niska temperatura nocą. Przestaw w cieplejsze miejsce.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zgorzel podstawy łodyg Łodygi dotknięte tą chorobą ciemnieją u nasady, tkanki rośliny marszczą sie i wyglądają jak spierzchnięte. Używamy czystych doniczek i ziemi, pobieramy sadzonki ze zdrowych roślin i wkładamy je do czystej wody.

Podobne prace

Do góry