Ocena brak

Pelargonia "Tip Top Duet"

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ta częściowo zimotrwała, zawsze zielona pelargonia należy do grupy roślin wyhodowanych w latach 30-tych z pelargonii królewskiej (P.x.domesticum). Rośliny te dochodzą do około 25 cm wysokości. Ich liście nie mają zapachu, ale kwiaty odznaczają się delikatną wonią. "Tip Top Duet" można trzymać w domu lub posadzić latem na rabacie ogrodowej. Na okazach we wnętrzach także w zimie co jakiś czas pojawiają się kwiaty.

W zimie roślina będzie kontynuować wzrost przy temperaturze około l3°C. W lecie lubi temperatury do 2l°C, ale wymaga dobrej wentylacji, bez przeciągów.

Uprawiamy w jasnym świetle, najlepiej w pełnym słońcu. W źle oświetlonym miejscu słabo kwitnie. Aby roślina zakwitła w zimie, światło też musi być właściwe.

Podlewamy od dołu. Podłoże musi wyschnąć, nim znów je nawodnimy. W zimie, w okresie spoczynku, podlewamy oszczędnie.

Pelargonia nie lubi wilgoci. Uważajmy, by nie zmoczyć pokrytych włoskami liści. Wentylacja zapobiegnie chorobom grzybowym.

W lecie ustabilizowanym okazom podajemy nawóz co 7-10 dni. Stosujemy odżywkę wysokopotasową i nawozimy aż do jesieni. Rośliny rosnące przez okres zimy dożywiamy co miesiąc.

Przesadzamy wiosną do ziemi na bazie gliny. Usuwamy uschnięte liście. Przycinamy roślinę o 7 cm.

Pelargonia rozkrzewi się, jeśli będziemy uszczykiwać jej pędy. Latem pobieramy sadzonki zielne.

Podobne prace

Do góry