Ocena brak

Pelargonia "Rote Mini Cascade"

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Pelargonia "Rote Mini Cascade" (sprzedawana także jako P.'Red Mini Cascade') to jedna z wielu odmian wyhodowanych na bazie pelargonii bluszczolistnej (Pelargonium pelatum). Jest bardziej zwarta i dlatego idealnie nadaje się do wiszących koszy. Istnieją także odmiany o różowych i liliowych kwiatach, nazywane odpowiednio P.'Rose Mini Cascade' i P.'Lilac Mini Cascade'. Tę odmianę pelargonii najlepiej sadzić w małych skrzynkach okiennych, doniczkach i koszach, gdzie pasuje znacznie bardziej niż gatunek, od którego pochodzi. Ten ostatni może dorastać do długości 1 m, podczas gdy jednoroczna "Cascade" tylko do skromnych 45 cm. Podobnie jak inne pelargonie bluszczolistne, roślina ma kruche liście i łodygi, dlatego nie powinna być umieszczana w przejściach. Ostrożnie ją przenosimy, podlewamy, nawozimy i przesadzamy.

W czasie zimy pelargonię 'Rote Mini Cascade' trzymamy w temperaturze około l3°C. Roślina toleruje także temperatury bliskie zera i dlatego w bardzo łagodnym klimacie może przetrwać zimę na zewnątrz domu. W lecie, jeśli temperatury przekraczają 21°C, trzeba zapewnić jej dobrą wentylację, ale bez zbędnych przeciągów.

Ta pelargonia potrzebuje słonecznego miejsca uprawy, gdyż w słabym świetle gorzej kwitnie. Okazy z wielobarwnymi liśćmi muszą mieć jasne, ale mniej bezpośrednie światło, co ochroni je przed promieniami południowego słońca.

Niezbędne jest regularne i obfite podlewanie. Okazy w koszach oraz skrzynkach okiennych mogą szybko wyschnąć, a pelargonia bluszczolistna potrzebuje więcej wody niż inne gatunki. W okresie spoczynku (zimą) kompost powinien przesychać między kolejnymi podlewaniami.

Ta odmiana o raczej mięsistych liściach nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgoci. Na mokrych liściach wystawionych na słońce mogą pojawiać się plamy.

Dojrzałe okazy nawozimy w czasie letniego okresu wzrostu raz na 7-10 dni. Od czasu pojawienia się pąków kwiatowych, aż do jesieni, stosujemy raz na tydzień odżywkę bogatą w potas. Okazy, które kontynuują wzrost także w zimie, nawozimy raz w miesiącu nawozem dla roślin doniczkowych.

Wiosną przesadzamy tę pelargonię do kompostu na bazie gliny, usuwając uszkodzone 1ub martwe liście, a pędy przycinając do długości około 8 cm. Jeśli roślina ma rosnąć w wiszącym koszu, stosujemy lżejszy kompost na bazie torfu.

Aby pelargonia pięknie kwitła przez całe lato, konieczne jest usuwanie przekwitniętych kwiatów.

COŚ JEST ŹLE

1) Bujny wzrost zdrowych liści, słabe kwitnieniePrzenawożenie. Przestań nawozić. W przyszłości stosuj uboższe podłoże, zwłaszcza w azot.

2) Pędy cienkie, duże odstępy między liśćmi.Przestaw w miejsce dobrze oświetlone, latem najlepiej na dwór.

3) Podstawy łodyg ciemnieją i gniją.Czarna nóżka - choroba grzybowa, której sprzyja nadmiar wody w doniczce i niska temperatura. Najczęściej roślina nie do uratowania. Używamy czystych doniczek oraz kompostu i pobieramy sadzonki ze zdrowej rośliny-matki. Do sadzonek używamy czystej wody.

4) Dużo ulistnionych, zniekształconych pędów w dolnej części.Choroba bakteryjna - nieuleczalna. Niszczy całą roślinę. Nie wolno pobierać z niej sadzonek.

5) Białe "muszki" fruwają wokół rośliny, gdy się ją poruszy.Mączlik szklarniowy. Opryskaj insektycydem na bazie resmetrinu.

6) Dolne liście żółte, z brązowymi plamami.Ziemia zbyt sucha. Zwiększ podlewanie i polepsz przepływ powietrza.

7) Jasnożółte koncentryczne plamy na liściach.Liście usychają. Choroba wirusowa - nieuleczalna. Niszczy całą roślinę. Ponieważ choraby wirusowe roznoszą insekty wysysające sok, trzeba je zwalczać zaraz po zauważeniu. Nie wolno brać z niej sadzonek.

8) Liście i łodygi czernieją.Zbyt niska temperatura nocą. Przestaw w cieplejsze miejsce.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nieuleczalne choroby wirusowe uwidaczniają się w postaci żółtawych pierścieni i plam na liściach. Chore okazy palimy. Wirusy są przenoszone przez mszyce i inne szkodniki ssące sok, dlatego trzeba się ich pozbyć, zanim problem rozszerzy się na inne rośliny.

Podobne prace

Do góry