Ocena brak

Pelargonia ogrodowa

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Pelargonie są tak łatwe w uprawie, że każdy amator może je z powodzeniem hodować. Kwiaty te znajdują najrozmaitsze zastosowanie - jako rośliny doniczkowe, kwietnikowe i pnące. Pelargonie dzieli się na dwa typy: uprawiane ze względu na aromatyczne liście i te, hodowane ze względu na kwiaty, które mogą być pojedyncze albo podwójne w najrozmaitszych kolorach.

Roślina nie jest odporna na mróz, dlatego można ją wystawić na zewnątrz dopiero późną wiosną. Pelargonie uprawiamy w donicach, koszach i plastykowych pojemnikach. Nie sadzimy ich bezpośrednio do gruntu.

Najwspanialej rośliny rozwijają się w miejscach nasłonecznionych.

Podlewaj je regularnie i obficie, aby nie dopuścić do przeschnięcia ziemi w doniczce. Nie należy moczyć ani zraszać liści, ponieważ mogą wystąpić na nich brzydkie żółte i brązowe plamki. Podczas zimy pelargonie trzymaj w chłodzie i podlewaj regularnie.

Gleba musi przepuszczać wodę. Pelargonie najlepiej sadzić w kompoście.

Uprawy doniczkowe na balkonach trzeba ustawić tak, by byłyosłonięte od wiatru. Jesienią doniczki z pelargoniami należy przenieść z ogrodu do domu i w zimie przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C. Nie wolno trzymać ich nad grzejnikiem.

Uprawy doniczkowe wymagają częstego nawożenia, co 7-10 dni. Intensywne nawożenie jest warunkiem pięknego i długotrwałego kwitnienia rośliny. W tym okresie należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty i skracać końcówki pędów. To uchroni roślinę przed dzikim wzrostem.

Młode pędy zanurz w preparacie do ukorzeniania i posadź do doniczek. Stare rośliny wyrzuć.

Wybór kolorów pelargoni jest bardzo duży.

Nieuleczalne choroby wirusowe mogą pojawić się na liściach wczesną wiosną. Występują one w postaci żółtych obwódek i smug. Zaatakowane liście należy spalić. Ponieważ wirusy przenoszone są przez mszyce i inne owady ssące, ich również należy się pozbyć, zanim zaraza dotknie pozostałe rośliny.

Odnogi z łodyg zapadają czasem na chorobę objawiającą się czernieniem pędu u nasady. dotknięta tą chorobą roślina schnie i wygląda na zmarzniętą.

Podobne prace

Do góry