Ocena brak

Pelargonia królewska

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Pelargonia królewska często nazywana jest geranium. Ta rozpowszechniona nazwa odnosi się jednak Pelargonii zonale i gatunków mieszanych. Pelargonia królewska ma krótszy okres kwitnienia (od późnej wiosny do jesieni) niż rośliny jej pokrewne i jest trudniejsza w hodowli. Posiada wielkie pęki pięknych kwiatów w szerokiej gamie kolorów, z których wiele ma ozdobne żyłki i plamki.

Nocą idealna jest dla niej temperatura od 10 do 13°C. W dzień do 21°C. Latem, w gorące dni pelargonia może być wystawiana na zewnątrz. W przypadku upraw balkonowych, można umieścić ją na zewnątrz dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Najbardziej odpowiednie jest ustawienie pelargonii na nasłonecznionym parapecie okiennym. W warunkach mniejszego nasłonecznienia zmniejszy się ilość kwiatów. Najlepsze dla niej jest szesnastogodzinne naświetlanie, w tym cztery godziny pełnego światła słonecznego.

Roślinę należy podlewać regularnie pod koroną liści, aby uniknąć na nich szpecących plam i zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania szarej pleśni między gęstymi łodyżkami. Podłoże powinno wyschnąć zanim podlejemy roślinę po raz kolejny. W przypadku podłoża torfowego, należy uprzednio sprawdzić, czy dolne warstwy gleby też są suche. Gatunki balkonowe pelargonii wymagają obfitszego podlewania, gdyż wiatr działa na nie wysuszająco, przec co gleba gwałtownie wysycha. Natomiast deszcz może uszkodzić delikatne płatki kwiatu.

Pelargonia jest jedną z roślin źle znoszących wilgoć. Aby zapobiec grzybicom, należy ustawić ją w przewiewnym miejscu.

Roślinę nawozić raz w tygodniu środkiem odpowiednim dla roślin doniczkowych. Gdy wypuści pączki, stosować nawóz potasowy, az do zakwitnienia.

Jeśli używamy gleby ilastej, należy wznowić nawożenie wiosną. Przy glebie torfowej - nawozić po sześciu tygodniach od przesadzania, z miesięcznymi przerwami, nawozem ogólnego zastosowania. Wiosną trzeba wznowić nawożenie cotygodniowe. Po przekwitnięciu można pelargonię przesadzać.

Odrywaj rosnące czubki regularnie, by utrzymać gęstość rośliny. Usuwaj martwe kwiaty.

COŚ JEST ŹLE

1) Bujny wzrost zdrowych liści, słabe kwitnieniePrzenawożenie. Przestań nawozić. W przyszłości stosuj uboższe podłoże, zwłaszcza w azot.

2) Pędy cienkie, duże odstępy między liśćmi.Przestaw w miejsce dobrze oświetlone, latem najlepiej na dwór.

3) Podstawy łodyg ciemnieją i gniją.Czarna nóżka - choroba grzybowa, której sprzyja nadmiar wody w doniczce i niska temperatura. Najczęściej roślina nie do uratowania. Używamy czystych doniczek oraz kompostu i pobieramy sadzonki ze zdrowej rośliny-matki. Do sadzonek używamy czystej wody.

4) Dużo ulistnionych, zniekształconych pędów w dolnej części.Choroba bakteryjna - nieuleczalna. Niszczy całą roślinę. Nie wolno pobierać z niej sadzonek.

5) Białe "muszki" fruwają wokół rośliny, gdy się ją poruszy.Mączlik szklarniowy. Opryskaj insektycydem na bazie resmetrinu.

6) Dolne liście żółte, z brązowymi plamami.Ziemia zbyt sucha. Zwiększ podlewanie i polepsz przepływ powietrza.

7) Jasnożółte koncentryczne plamy na liściach.Liście usychają. Choroba wirusowa - nieuleczalna. Niszczy całą roślinę. Ponieważ choraby wirusowe roznoszą insekty wysysające sok, trzeba je zwalczać zaraz po zauważeniu. Nie wolno brać z niej sadzonek.

8) Liście i łodygi czernieją.Zbyt niska temperatura nocą. Przestaw w cieplejsze miejsce.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączlik, czyli biała muszka, jest bardzo trudny do zwalczenia, a jego krótki cykl życia sprawia, że trzeba włożyć wiele wysiłku w likwidację wszystkich etapów rozwoju (jajeczka, poczwarki i dorosłe osobniki). Spryskaj roślinę środkiem przeciw mączlikowi. 

Nieuleczalna choroba wirusowa, roznoszona przez mszyce i inne owady ssące. Wirus, w postaci jasnożółtych plam, pojawia się na liściach wczesną wiosną. Spal zarażone rośliny. 

Czarna nóżka. Łodygi ciemnieją i gniją od podstaw, nadając roślinie wyglądy przesuszonej. Do przesadzania zawsze stosuj czyste doniczki i nawozy.

Podobne prace

Do góry