Ocena brak

Pelargonia "Bird Dancer"

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Jest to jedna z odmian mieszańcowych pelargonii, wyhodowanych w ostatnich latach w Australii. Pochodzi od pelargonii rabatowej (Pelargonium zonale) i jej mieszańców. Nie ma zapachu i jest odpowiednia do chłodnej oranżerii lub jako kwitnąca roślina pokojowa, gdzie jej niezwykły wygląd na pewno zostanie doceniony. Pelargonie należące do tej grupy mają liście w kształcie gwiazdy i kwiaty o niezwykłych płatkach - dolna para jest szeroka i ząbkowana, a górna wąska, rozwidlona. Pelargonia 'Bird Dance' jest zwartą, miniaturową rośliną. Kształt liści dodatkowo podkreśla ciemna obwódka wokół jaśniejszego środka blaszki. Zgrabne, różowe kwiaty, wznoszące się ponad liśćmi, wyglądają jak małe pajączki. Mieszaniec 'Bird Dancer' nie wydaje wielu kwiatów przez okres zimy. Niełatwo jest utrzymać tę roślinę z roku na rok i rozważnym krokiem będzie pobranie w lecie pędowych sadzonek zielnych. Roślina nie produkuje nasion i musi być rozmnażana wegetatywnie.

Pelargonia kontynuuje wzrost w zimie w temperaturach od 10 do 13°C. Nie wolno przegrzewać jej w tym czasie, gdyż wywoła to nadmierny, nieatrakcyjny przyrost. Latem roślina lubi wyższe temperatury (do 21°C).

Najlepiej jest uprawiać w pełnym słońcu. Przy słabym oświetleniu pojawi się mniej kwiatów.

Najlepsze jest regularne i obfite podlewanie od dołu. Woda nie powinna dostawać się na liście, gdyż pozostawia plamy. Podlewajmy, gdy ziemia wyschnie. Zimą ograniczamy nawadnianie.

Roślina nie lubi wilgoci, zwłaszcza na liściach. Zapewniamy odpowiednią wentylację, która zapobiegnie chorobom grzybowym.

Latem rozwiniętym okazom podajemy co 7-10 dni zwykły nawóz. Kiedy pojawią się pąki kwiatowe, stosujemy odżywkę bogatą w potas i kontynuujemy cotygodniowe nawożenie aż do przekwitnięcia (lub do jesieni).

Przesadzamy na wiosnę do ziemi gliniastej. Usuwamy obumierające listowie i przycinamy o 7 cm.

Uszczykujemy, co pobudzi rozkrzewianie. Usuwamy martwe kwiaty.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wirusy Wiosną mogą pojawić się na liściach oznaki nieuleczalnych chorób wirusowych - żółte pierścienie i nacieki. Chore rośliny palimy. Wirusy są przenoszone przez mszyce i inne ssące insekty, które należy likwidować, kiedy tylko zostaną przez nas zauważone. 

Łodygi (zwykle sadzonek, a czasem też dojrzałych roślin) mogą cierpieć z powodu choroby zwanej czarną zgnilizną. Łodygi czernieją u nasady, porażone tkanki kurczą się. Używajmy czystych doniczek i pobierajmy sadzonki ze zdrowych roślin.

Podobne prace

Do góry