Ocena brak

Pedagogika rodziny - Współczesne formy życia rodzinnego

Autor /Wasyl Dodano /06.09.2011

  • Komuny rodzinne – wspólne życie grupy dorosłych z dziećmi. Może chronić przed poczuciem izolacji. Nawet jak jedna czy dwie osoby z takiej rodziny odejdą, pozostali będą wciąż mieć siebie nawzajem.

Te komuny są odwzorowaniem „zbiorowej rodziny” – w której troje do sześciorga dorosłych przyjmuje jedno nazwisko, żyje razem i wychowuje razem dzieci, stanowiąc prawnie rodzinę, której przysługują określone przywileje ekonomiczne i podatkowe.

Wg niektórych obserwatorów już dziś w Stanach Zjednoczonych żyją setki jawnych lub utajnionych komun.

Cele takich komun mogą być różne: społeczne ekonomiczne, religijne, polityczne a nawet rozrywkowe. Możemy sobie wyobrazić, że powstaną a może już powstały-komuny rodzinne nastawione na uprawianie surfingu u wybrzeży Kalifornii.

  • Komuna geriatryczna – jest to inny rodzaj rodziny, który może zyskać w przyszłości zwolenników – składająca się z osób starszych, pragnących wzajemnej wspólnoty, w celu dotrzymania sobie towarzystwa i udzielania pomocy. Ludzie starsi, wycofawszy się z aktywnego życia zawodowego nie musieliby już zmieniać miejsca zamieszkania, osiedli by więc razem, składali swoje dochody i oszczędności do wspólnej kasy, wspólnie wynajmowi by pomoc domową lub pielęgniarską – i w granicach swoich możliwości mogliby się cieszyc życiem.

  • Rodziny składające się z jednej osoby dorosłej i jednego lub kilkorga dzieci – nie koniecznie z resztą tymi dorosłymi będą kobiety.

Gdzieniegdzie wolno już adoptować dzieci nieżonatym mężczyzną. Np. w 1965 roku w stanie Oregon 38 letni muzyk uzyskał jako pierwszy w tym stanie i chyb w całych Stanach Zjednoczonych prawo do adopcji dziecka. Sądy chętniej zaczęły też przyznawać prawo do opieki nad dziećmi rozwiedzionym ojcom. Londyński fotografik Cooper, wygrał w sądzie prawa opiekuńcze nad swym malutkim synkiem, ogłaszając przy tym, że nosi się z zamiarem adoptowania innych dzieci.

  • Rodziny oparte na małżeństwach homoseksualnych – w miarę wzrostu tolerancji wobec homoseksualizmu, dojdzie do tego, że zaczniemy akceptować takie rodziny, wychowujące adoptowane dzieci. Do rozważenia pozostanie kwestia czy dzieci będą miały być tej samej płci co partnerzy czy przeciwnej. Można się spodziewać, że prędzej czy później ich prawa zostaną uznane.

  • Rodziny poligamiczne – to związek liczący więcej niż dwie osoby (jednego mężczyznę z kilkoma kobietami lub jedną kobietę z wieloma mężczyznami).

  • Forma rodziny – rodzinny agregat – pojawia się taka forma rodziny – agregat taki składa się z rozwiedzionych rodziców, którzy zawarli nowe związki małżeńskie i teraz wszystkie zebrane dzieci żyją w tej zbiorowej rodzinie.

Podobne prace

Do góry