Ocena brak

Pedagodzy ze znajomością języka niemieckiego

Autor /przedszkolanki Dodano /09.01.2012

O tym, że naszym zachodnim sąsiadom brakuje wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem technicznym ostatnio jest dość głośno. Okazuje się jednak, że Niemcy cierpią również na deficyt pracowników oświaty – w tym nauczycieli w przedszkolach.

W Niemczech każde dziecko powyżej 3 roku życia może zostać zapisane do przedszkola, jednak otrzymanie w nim miejsca jest bardzo trudne ze względu na ich ograniczoną ilość. Polityka pro przedszkolna zakłada otwieranie nowych placówek, co jednak już  teraz wiąże się z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników. Nic więc dziwnego, że tamtejsze placówki zaczynają wykazywać zainteresowanie zatrudnianiem polskich nauczycieli  (nasze rodaczki pracują już z powodzeniem w norweskich przedszkolach).

Warunkiem podjęcia pracy jest posiadanie wykształcenia zawodowego (licencjat lub magisterium z pedagogiki przedszkolnej) oraz znajomość języka niemieckiego.

Dlaczego warto wyjechać?

Wielu absolwentów szkół pedagogicznych ma problemy ze znalezieniem pracy w Polsce. Możliwości zatrudnienia dla tej grupy zawodowej są u nas dość ograniczone i w dużej mierze uwarunkowane wahaniami demograficznymi.  Niektórzy zostali zmuszeni do przekwalifikowania się i podjęcia pracy w innej branży. Tym zaś, którym udało się dostać posadę w zawodzie, niskie zarobki często nie dają poczucia zadowolenia. Praca za granicą jest więc  szansą i okazją zarówno dla absolwentów wyższych uczelni jak i osób już pracujących w zawodzie nie tylko na zdobycie międzynarodowego doświadczenia ale i na doskonalenie znajomości języka obcego. Dodajmy, że przez pierwsze miesiące pracownicy zajmują stanowisko asystenta wychowawcy, co umożliwia im pełne wdrożenie się do wykonywania tego zawodu w Niemczech i poznania specyfiki niemieckich przedszkoli. Na koniec nie można pominąć kwestii finansowych, które są znacznie korzystniejsze niż u nas.

Zajęcia najlepiej szukać za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji rekrutujących  w Polsce. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej oprócz wiedzy merytorycznej sprawdzany jest też poziom znajomości języka niemieckiego. Osoby, które nie władają tym językiem biegle mogą nawet skorzystać z kursów doszkalających. Ponadto firmy te organizują zakwaterowanie i zajmują się wszystkimi sprawami związanymi z wyjazdem, ubezpieczeniem i podjęciem pracy za granicą.

Podobne prace

Do góry