Ocena brak

Pęcherzyk jajnikowy dojrzewający

Autor /kenna Dodano /13.01.2012

Pęcherzyk jajnikowy dojrzewający albo 3 okresu rozwoju. Z dużej liczby pęcherzvkÓYv wtórnych rozwija się stosunkowo niewielka liczba pęcherzyków dojrzewających dawniej zwanych pęcherzykami Graafa. One tdają charakterystyczny obraz jajnikowi u kobiety płciowo dojrzałej. W cytopłazmie oocyiu pęcherzyka wzrastającego powstają nieliczne drobne ziarenka tłuszczowe żółtka, ludzka komórka jajowa, podobnie jak u ssaków wyższych, w składnik ten jest bardzo uboga; w rozwoju rodowym bowiem, w związku z śródmacicznym rozwojem płodowym utraciło swe pierwotne znaczenie w odżywianiu zarodka. Między komórkami pęcherzykowymi pojawiają się kropelki cieczy pęcherzykowej (liąuor folliculi) zące się w jedną coraz większą kroplę wypełniającą komorę albo jamę pęcherzyka jajnikowego. Jednocześnie z wzrastaniem pęcherzyka powiększa się również jego komora. Nabłonkowe komórki wyścielające komorę pęcherzyka od wewnątrz tworzą warstwę ziarnistą (slralum granulosum) jego ściany. Część tych komórek skupia się dokoła komórki jajowej i wytwarza tzw. wzgórek jaj o nośny fcumułus oophorus) wpuklony nieco do wewnątrz pęcherzyfcjS Poprzednio już dokoła komórki jajowej wytworzyła się bezpostaciowa  przezroczysta (zona pellucida), produkt komórek wałeczkowa tych przylegających do niej z zewnątrz, które tworzą tzw. osłonkę promienistą (corona radiata); ich cienkie wypustki wnikają w osłonkę przezroczystą nadając jej wygląd prążkowany. Komórki osłonki odżywiają jajo, spełniają więc rolę analogiczną do roli komórek podpórkowych Sertoliego odżywiających kształtujące się plemniki w cewce nasiennej jądra.

Równocześnie z powstaniem komory pęcherzyka tkanka łączna podścieliskowa zagęszcza się na powierzchni zewnętrznej warstwy ziarnistej i oddziela się od niej błonką podstawową; ma ona nazwę osłonki pęcherzyka (theca folliculi). Następnie osłonka pęcherzyka różnicuje się w dwie warstwy: włóknistą błonę zewnętrzną (lurtica t'xtema) i bogatą w komórki i naczynia włosowate błonę wewnętrzną (tunica interna). Fibroblasty błony wewnętrznej przekształcają się później w komórki bryłowate układające się w sznury.

W okresie dziecięcym pęcherzyki nie przekraczają wyżej opisanego okresu wzrastania i zanikają po jego osiągnięciu lub nawet wcześniej. W jajniku kobiety płciowo dojrzałej tylko część ich zanika, część natomiast rozwija się dalej, w pęcherzyki dojrzewające.

Podobne prace

Do góry