Ocena brak

Pęcherz wypełniony

Autor /liza Dodano /12.01.2012

Kiedy pęcherz się wypełnia, wtedy zaokrągla się i wstępuje wyżej. Jeżeli jednocześnie odbytnica jest wypełniona, wtedy wypełniony pęcherz (350 cm5) wystaje nad spojeniem nie znajduje się rniednicy małej. W silniejszym wypełnieniu przekracza spojenie niezależnie od stanu wypełnienia odbytnicy, nigdy jednak w warunkach prawidłowych, w normalnym napięciu mięśniówki nic dosięga pępka, przekraczanie pępka wskazuje na atoniczny stan mięśniówki pęcherza. Na zwłokach przez wstrzykiwanie płynu można uzyskać takie nadmierne rozciągnięcie pęcherza, że może on sięgać aż do przepony.

W stanie średniego wypełnienia pęcherz przyjmuje kształt gruszkowaty lub jajowaty, wierzchołkiem skierowany kti górze i nieco do przodu; w silnym wypełnieniu staje się bardziej kulisty a nawet elipsoidalny, ustawiając się swą długą osią w płaszczyźnie pośrodkowej i często przechylony w prawą lub lewą stronę. W stanic skurczu przyjmuje on kształt kulisty niezależnie od silniejszego czy słabszego wypełnienia.

U noworodka i małego dziecka pęcherz zachowuje jeszcze swą płodową wrzecionowatą postać; wypełniając się staje się bardziej cylindryczny. U kobiet pęcherz jest mniejszy i nic osiąga pojemności pęcherza męskiego, iest on toż stosunkowo bardziej szeroki odpowiednio do kształtu miednicy kobiecej. Z wiekiem kształt się poszerza i nie tak bardzo rzadko w jego ścianie tylnej wytwarzają się uchyłki, które wskazują na osłabienie mięśniówki i silne rozciągnięcie ściany.

Podobne prace

Do góry