Ocena brak

Pawonia wielokwiatowa

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ta dziwaczna, lecz piękna, brazylijska roślina w sprzedaży może być oferowana jako Pavonia multiflora. Uprawiana we właściwych warunkach rodzi kwiaty, które budzą powszechny zachwyt, dlatego od wielu lat T.multiflora jest popularną rośliną do oranżerii. Sztucznie pobudzone okazy można kupować przez cały rok, ale w naturalny sposób zakwitają w okresie lata aż do jesieni. Długie, wąskie liście w kolorze ciemnozielonym kontrastują ze szkarłatnymi przylistkami i kwiatami, które pojawiają się w dolnej części pachwin liściowych. Każdy kwiat ma baldaszek z długich, wąskich, czerwonych i włochatych przylistków, dłuższych niż fioletowe działki kielicha. Błękitne pręciki są dodatkową ozdobą rośliny.

Pawonia wielokwiatowa potrzebuje w zimie chłodnych warunków, z minimalną temperaturą 16°C, natomiast w lecie preferuje 18°C. Gdy jest cieplej niż 24°C, roślinie trzeba zapewnić dobrą wentylację.

Należy ustawić ją w miejscu jasno oświetlonym, bezpośrednim światłem słonecznym, choć toleruje także półcień.

W okresie letniego wzrostu podlewamy obficie, dostosowując ilość wody do rozmiarów rośliny i warunków jej uprawy. Duże okazy mogą potrzebować podlewania nawet dwa razy dziennie. Przed kolejnym nawodnieniem powierzchnia kompostu powinna dopiero zacząć przesychać. W zimie ograniczamy podlewanie do poziomu, który zapobiega więdnięciu rośliny.

Jeśli w zimie zapewnimy pawonii chłód, roślina nie potrzebuje dodatkowej wilgotności. Jednak podczas upalnego lata, każdego ranka trzeba zraszać liście, upewniając się, że przed wystawieniem ich na słońce są już całkowicie suche.

Roślinę nawozimy od późnej wiosny do końca okresu wzrostu, co dwa tygodnie, odpowiednią odżywką dla roślin doniczkowych.

Przesadzamy każdej wiosny do łatwo przepuszczalnego, dobrej jakości kompostu na bazie gliny, który doda stabilności tej wysokiej roślinie. Przy okazji zmniejszamy jej wysokość o połowę.

Wiosną wszystkie martwe lub uszkodzone pędy powinny być usunięte. Dodatkowo, dzięki mocnemu przycięciu, usuwamy nadmiernie wydłużone łodygi.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączlik atakuje młode, świeże pędy. Prewencyjnie kontrolujemy rozwój tego szkodnika, stosując wczesną wiosną jeden ze środków przeznaczonych do jego zwalczania. 

Przędziorek bardzo szybko może zaszkodzić roślinie. Jeśli się pojawi, starajmy się działać jak najwcześniej, stosując pałeczki nasączone insektycydem. Innym wyjściem jest biologiczny Phytoseiulus persimilis.

Podobne prace

Do góry