Ocena brak

Patologie w AP i sposoby jej ograniczenia - LOBBING

Autor /DobryDuszek Dodano /20.07.2011

Państwo demokratyczne stara się cywilizować lobbing przez jego legalizuję i narzucenie elementarnych zasad. Obywatele i inne podmioty powinny korzystać z dostępu do informacji o planach legislacyjnych, zaś na osobach publicznych musi ciążyć obowiązek ujawnienia wszystkich kontaktów z aktywnymi grupami nacisku. Legalizacja lobbingu ułatwia dziennikarzom, prokuraturze i sądom sprawowanie kontroli kontaktów polityków i urzędników z prywatnymi grupami nacisku.

W wielu krajach lobbing jest tratowany jako kolejna ceniona instytucja demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Lobbing jest działaniem profesjonalistów, lobbysta może zaoferować np. poparcie wyborców, fachowe ekspertyzy dostarczające argumentów na rzecz jakiegoś projektu, inwestycje, wsparcie finansowe dla rozwoju infrastruktury itp. Lobbysta reprezentuje niekiedy siłę z którą władza musi się już liczyć. W dzisiejszych warunkach polskich mimo wyraźnego zainteresowanie lobbingiem niektórych pracodawców i związków zawodowych , w warunkach braku regulacji ustawowych i w kontekście niejasnych okoliczności niemożliwych do sprawdzenia, a także w braku wyspecjalizowanej administracji, sprawdzającej czystość lobbingu jednoznaczne wypowiadanie się o nim żeglug autora książki jest przedwczesne.

Wiecie czym jest lobbing jak mu będziecie gadać to, to zagrożenia same wam wyjdą. A sposoby unikania to kontrola, precyzyjne przepisy, legalizacja tak jest w USA…..

Podobne prace

Do góry