Ocena brak

Pasiatka zwisła

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Liczne gatunki roślin z rodzaju Tradescantia i Zebrina są ze sobą tak blisko spokrewnione, że jedynie botanik może je odróżnić. Stanowią one przy tym chyba najłatwiejszą w uprawie grupę roślin domowych. Tradescantia zebrina, znana również pod nazwą Zebrina pendula, pochodzi z Meksyku i jest hodowana ze względu na ciekawie ubarwione liście. Ich srebrnobiały wierzch przedzielony jest szerokim pasem zieleni; zielone są także ich brzegi. Spodnia strona llści jest purpurowoczerwona, a małe kwiaty, pojawiające się od czerwca do wcześnia, mają barwę różowo-czerwoną. Pasiatkę można hodować w wiszących koszach lub na obramowaniu kominka, gdzie jej zwisające pędy będą najlepiej widoczne.

Tradescantia lubi dobrą wentylację, przy minimalnej temperaturze 15°C. Ukorzenione rośliny należy obficiej podlewać, jeżeli temperatury są wysokie.

Nadmierna ilość bezpośredniego światła słonecznego w środku lata może spowodować spalenie liści. Dobre światło jest jednak niezbędne, by zachować barwny wzór na liściach.

Pasiatka dobrze znosi niedobór wody, jednak dla zapewnienia optymalnego wzrostu podlewajmy ją obficie latem. Podłoże powinno przeschnąć przed ponownym podlaniem. Należy zmniejszyć ilość wody w zimie.

Wilgotność powietrza nie ma znaczenia dla pieprzówki, dzięki czemu nadaje się ona do centralnie ogrzewanego mieszkania.

Ukorzenione rośliny dokarmiać co dwa miesiące, standardowym nawozem w 50% stężeniu. Zbyt wiele nawazu sprawi, że zdobione liście staną się zielone.

Przesadzać co roku wiosną, używając gliniastej ziemi doniczkowej.

Rośliny z bezlistnymi łodygami nie wyglądają atrakcyjnie. Należy przyciąć je wiosną do poziomu podłoża i przesadzić do świeżej mieszanki ziemnej. Chorowitym roślinom można przywrócić żywotność za pomocą specjalnego sprayu do liści, który daje niemal natychmiastowy efekt.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opóźniony wzrost Pojawianie się długich, słabych pędów spowodowane jest brakiem światła, nawozu lub wody. Przytnij roślinę do poziomu i zapewnij jej właściwe warunki. 

Sadzonki pobrane z miękkich części łodygi wypuszczają korzenie włożone do wody.

Podobne prace

Do góry