Ocena brak

Parodia zmienna

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Choć ten niewielki kulisty kaktus z wiekiem staje się wyższy, nigdy nie będzie naprawdę duży. Większość parodii kwitnie obficie przez całe lato. P.mutabilis jest warta uwagi ze względu na piękne ciernie, choć w lecie na czubku jej łodygi pojawiają się również jaskrawożółte kwiaty. Mogą one mieć do 5 cm średnicy, a wnętrza niektórych są czerwone. Parodie to w większości nowość wśród roślin doniczkowych - 30 lat temu były jeszcze bardzo rzadkie. Obecnie mamy bardzo wiele różnych ich odmian, lecz często tak do siebie podobnych, iż ewentualne różnice zauważalne są dopiero pod mikroskopem. Nie należą do roślin łatwych w uprawie, ale warto włączyć do kolekcji kaktusów jeden czy dwa okazy, ponieważ są one bardzo atrakcyjne.

W zimie musimy zapewnić parodii zmiennej minimalną temperaturę uprawy 1O°C.

Jak większość kaktusów P.mutabilis musi rosnąć w jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu przez cały rok. Idealne jest okno południowe. Ten atrakcyjny kaktus lubi dobrą wentylację, lecz nie należy narażać go na przeciągi. Jeżeli stoi w pełnym słońcu, często sprawdzajmy, czy podłoże zupełnie nie wyschło, gdyż wówczas roślina straci korzenie. Podobnie może się przydarzyć w przypadku nadmiernego podlewania.

W zimie podlewamy roślinę raczej oszczędnie; w lecie po obfitym podaniu wody czekamy, aż podłoże wyschnie.

Roślina pochodzi z pustynnych terenów i lubi suche otoczenie.

Wiosną i latem nawozimy tego kaktusa regularnie, co 1-2 tygodnie. Stosujemy nawóz dla kaktusów lub odżywkę dla pomidorów rozcieńczoną o połowę.

Najlepsze efekty uzyskamy, sadząc tę parodię w przepuszczalnej ziemi, zawierającej około 1/3 objętości żwiru. Przesadzamy przynajmniej raz na 2 lata.

Rozmnażamy parodię latem, oddzielając odrosty, tworzące się wokół rośliny matecznej. Muszą one wyschnąć przez kilka dni. Potem sadzimy je w przepuszczalnym podłożu torfowym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowne mogą kryć się między gęsto rosnącymi cierniami parodii. Warto regularnie przeglądać rośliny, gdyż im wcześniej zostaną wykryte, tym łatwiej je usunąć. Rozpuścimy szkodniki patyczkiem higienicznym nasączonym denaturatem lub stosujmy insektycyd systemiczny.

Podobne prace

Do góry