Ocena brak

Parocja perska

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Parocja perska to duży krzew lub niewielkie drzewo dorastające do 10 metrów. Zwykle parocja ma kilka pni, a okazy jednopienne są niskie i bardzo silnie rozgałęzione. Łuszczący się pień dorosłego okazu przypomina korę pospolitego platanu. Parocja kwitnie wczesną wiosną, gdy pędy są jeszcze pozbawione liści. Kwiaty mają kształt czerwonych pręcików, które są otoczone ciemnobrązowymi przylistkami. Niestety kwiaty nie pojawiają się na młodych drzewach.

Roślina musi mieć co najmniej 10 lat, aby jej kolory zdobiły ogród. Kiedy nadchodzi jesień owalne lub prawie okrągłe zielone liście, stają się czerwone, żółte lub pomarańczowe i tworzą kolorową plamę w październikowym krajobrazie. Liście i kwiaty parocji przypominają nieco oczar, z którym parocja jest spokrewniona. Ojczyzną parocji perskiej jest Iran i Kaukaz. W Polsce sadzi się ją w większych parkach i oczywiście ogrodach botanicznych, gdzie możemy również nabyć nasiona tego ozdobnego drzewa.

Parocję perską najlepiej wysadzić z pojemnika do gruntu wiosną lub jesienią. Możemy to zrobić także latem, lecz wówczas nie wolno zapomnieć o regularnym i bardzo obfitym podlewaniu.

Parocja dobrze znosi sąsiedztwo niskich drzew, jednak najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

Roślina posadzona latem wymaga podlewania do czasu ukorzenienia. Sadzona o innej porze roku, powinna poradzić sobie sama.

Drzewo to preferuje glebę wilgotną, żyzną i przepuszczającą wodę. Jeśli rośnie w glebie kwaśnej, jesienią będzie miało piękne liście.

Parocja znosi łagodne zimy charakterystyczne dla zachodniej Polski.

Usuwamy jedynie martwe gałązki. Cięcie pielęgnacyjne uwydatni pokrój drzewa.

Parocję rozmnażamy z nasion wysiewanych do pojemników w zimnym inspekcie, przez szczepienie, odkłady, z sadzonek zielnych (V-VI) albo półzdrewniałych (pod koniec lata).

Nazwa drzewa pochodzi od nazwiska uczonego niemieckiego F.W.Parrota.Parocję perską najlepiej posadzić w takim miejscu, by piękno czerwonych kwiatów było uwydatnione przez wczesnowiosenne słońce. Promienie słoneczne dodadzą drzewku blasku również jesienią, kiedy oświetlą jego płomiennoczerwone, pomarańczowe i żółte liście.

Parocja perska jest odpornym drzewem i rzadko sprawia problemy. Najłatwiej rozrasta się, gdy rośnie na otwartej przestrzeni. Nie powinniśmy sadzić jej w sąsiedztwie innych, zwłaszcza dużych drzew.

Podobne prace

Do góry