Ocena brak

Pardilla

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd; smukłe, wydłużone ciało o tępym pysku i stosunkowo małym, przesuniętym nieznacznie w dolne położenie otworze gębowym. Małe łuski koliste, 59-63 wzdłuż linii bocznej. Płetwy piersiowe z 17-18, grzbietowa z 10, odbytowa również z 10 promieniami. Przednia krawędź wysokiej, wąskiej płetwy grzbietowej wypukła. Zęby gardłowe jednoszeregowe 6-5.

Ubarwienie: grzbiet ciemny, oliwkowozielony o niebieskawym, metalicznym połysku, boki srebrzyste z ciemną, podłużną smugą ciągnącą się od pokrywy skrzelowej do nasady płetwy ogonowej, brzuch białawy, w porze tarła opalizujący czerwonawo.

Długość: 13-15, maksymalnie do 20 cm.

Występowanie: dorzecza Duero, Gwadiany i Gwadalkiwiru na Półwyspie Iberyskim. Środowisko: wody stojące i wolno płynące.

Tryb życia: stadna ryba przebywająca głównie w przydennych warstwach wody; jej tryb życia, podobnie jak biologia p. alpejskiej jaziowatej, jest poznany bardzo słabo.

Rozród: dojrzałe płciowo płocie gromadzą się w kwietniu i maju na tarło w pobliżu brzegów; trą się stadami w płytkich, zarośniętych roślinnością miejscach. Kleiste jaja, jak również wylęgające się larwy, osiadają na roślinach wodnych. Po 2-5-dniowym okresie bezruchu larwy zaczynają aktywnie pływać i zdobywać pokarm w postaci zooi fitoplanktonu. Wraz z wiekiem zaczynają stopniowo przenosić się w coraz głębsze warstwy wody.

Pokarm: drobne bezkręgowce żyjące przy dnie, takie jak skąposzczety i larwy owadów.

Do góry