Ocena brak

Paprotnik chiński

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta częściowo wiecznie zielona leśna paproć, nadaje się do chłodniejszych części domu. Jej delikatnie powycinane liście wyrastają pionowo na wzniesionych kłączach, dzięki czemu roślina ma zwarty pokrój i ładnie wygląda razem z innymi paprociami, tworząc efekt fontanny. Ta wytrzymała azjatycka roślina będzie także dobrze się rozwijać w chłodnym, ale suchym środowisku, np. w górskim domu. Toleruje nawet zimne przeciągi w pomieszczeniu, o ile tylko nie jest w okresie aktywnego wzrostu. Świetnie nadaje się także jako roślina okrywająca podłoże, posadzona na niższych poziomach półek w przydomowej szklarni. Na końcach jej zielonych liści znajdują się ostre kolce.

Paproć ta jest bardzo tolerancyjna na chłodne warunki uprawy i wytrzyma temperatury do 7°C. Preferowany przez nią przedział to 10-22°C. Gdy temperatura wzrasta powyżej 2l°C, trzeba roślinie zapewnić dobrą wentylację bez przeciągów.

Polystichum uprawiamy w miejscu słabo oświetlonym. Ponadto trzeba uważać, by nie padało na nią światło odbijane od pomalowanych na jasno powierzchni.

Podłoże tej rośliny powinno być przez cały czas ledwo wilgotne. Ta paproć, lepiej od innych gatunków, znosi przesuszenie.

Wytrzymały paprotnik chiński taleruje minimalny poziom wilgotności, dlatego nie ma potrzeby jego zwiększania.

W okresie wzrostu dojrzałe okazy nawozimy raz w tygodniu odżywką rozcieńczoną o 50%.

Ten gatunek paproci sadzimy w łatwo przepuszczalnym kompoście, bogatym w składniki organiczne. Dodatek rozgrobnionego mchu do kompostu na bazie gliny wzmocni zdolność zatrzymywania wody, nie ograniczając przepuszczalności. W razie potrzeby przesadzamy wiosną.

Ponieważ jest odpomy na chłody, można go sadzić w misie z wiosennymi roślinami cebulowymi, takimi jak przebiśniegi i krokusy. Paprotnik chiński doda takiej kompozycji wysokości i kształtu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy. Paprocie są wrażliwe na środki owadobójcze. Insektycydów systemicznych używamy tylko w ostateczności. 

Tarczniki są częstym problemem. Można je pomylić z regularnie rozmieszczonymi na roślinie brązowymi zarodnikami, które znajdują się także na spodzie liści. Nieregularnie rozmieszczone, brązowe plamki tarcznikówusuwamy wacikiem nasączonym denaturatem. Mocno zakażone liście obcinamy i palimy. 

Problemy hodowlane. Liście, które żółkną od podstawy, to oznaka zbyt ciepłych warunków, w jakich uprawiana jest roślina. Kruche końce liści są spowodowane zbyt suchym powietrzem i brakiem wilgoci, co rzadko zdarza się tej tolerancyjnej paproci. Na liściach wystawionej na bezpośrednie słońce rośliny pojawiają się plamy oparzeń.

Podobne prace

Do góry