Ocena brak

Pantofelnik, Kalceolaria mieszańcowa

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Tę odmianę pantofelnika wyhodowano z rośliny macierzystej pochodzącej z terenu Andów w Ameryce Południowej. Niektóre pantofelniki to rośliny wieloletnie, ta jednak jest jednoroczna i stanowi świetną roślinę doniczkową. Jest dostępna w odmianach o barwie kwiatów żółtej lub czerwonej, nakrapianej głębszą czerwienią. Kwitnie od maja do lipca. Szukajmy odmiany hodowlanej 'Multiflowers Nana' o żółtych kwiatach, jeśli zależy nam na roślinie o mniejszych rozmiarach.

Pantofelnikowi trzeba zapewnić dobrą wentylację. Pączki kwiatowe opadną, jeżeli temperatury nie będą odpowiednie. Optymalna temperatura w nocy to 4-7°C, Jeżeli temperatury dzienne przekroczą 18°C, nie będą formować się pąki kwiatowe. Nasiona potrzebują 21-24°C do skiełkowania.

Chronić przed najgorętszymi promieniami słońca. Pantofelnik dobrze rośnie na ocienionych parapetach i w rozproszonym świetle.

Potrzebuje dużo wody. Starajmy się zawsze zapewnić roślinie jej odpowiednią ilość, jednak nie tyle, by ziemia pozostała mokra przez całą noc.

Pantofelnik nie ma wymagań co do wilgotności. Wszelki kurz usuwajmy pędzelkiem lub wacikiem.

Rośliny jednoroczne nie potrzebują nawożenia, gdyż ziemia doniczkowa zapewnia im pożywienie wystarczające na pełny cykl życiowy. Nie dokarmiajmy pantofelnika w czasie kwitnienia.

Ponieważ jest to roślina jednoroczna, zastępujmy co rok nową. Jeżeli chcemy ją przesadzić, zróbmy to w lutym, używając kompostu na bazie gliny.

Niektóre pantofelniki trudno doprowadzić do kwitnienia. Jeżeli nie można zapewnić roślinie dobrych warunków, kupmy kwitnące pantofelniki w połowie wiosny i pozbądźmy się ich po przekwitnięciu. W chłodzie będą kwitły przez 2-3 miesiące.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Końce liści przyciągają białe muszki (mączliki). Zastosuj środek owadobójczy, gdyż roślina może nie zakwitnąć. 

Choroby Czarne plamy na liściach to grzyby sadzaki, rozwijające się na odchodach białej muszki. Wytęp szkodniki i zetrzyj nalot wilgotną szmatką. Szara pleśń jest skutkiem zbyt obfitego podlewania. Usuń chore liście i zastosuj środek grzybobójczy. Nie przyniesie to jednak efektu, jeśli nie zapewnisz roślinie odpowiednich warunków.

Podobne prace

Do góry