Ocena brak

Pandan Veitcha

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Pandan pochodzi z Archipelagu Indonezyjskiego, Madagaskaru, tropikalnej Afryki i Australi. Niektóre gatunki dorastają do 6 m wysokości. W warunkach naturalnych pandan kwitnie i wydaje owoce. Ta odmiana w swej rodzinnej Polinezji rośnie w nadmorskich okolicach. Wyrasta z krótkiej łodygi, a jego liście o ostro ząbkowanych brzegach zebrane są w spiralne rozety na końcach łodyg. Te łukowato wygiete liście, o barwie bladozielonej z szerokimi, kremowymi brzegami, dochodzą do 90 cm długości. Dojrzała roślina, po osiągnieciu 90 cm wysokości, tworzy podobne do szczudeł powietrzne korzenie które w warunkach naturalnych utrzymują roślinę w ziemi podczas silnych wiatrów.

Minimalna temperatura, w jakiej można hodować te rośliną, to 18°C. Niskie temperatury mogą spowodować jej uschnięcie. Preferuje ona ciepło. Maksymalna temperatura to 27°C.

Ustawiamy w dobrze oświetlonym miejscu, lecz chronimy przed bezpośrednimi promieniami słońca.

Czekamy, aż powierzchnia kompostu przeschnie przed kolejnym, obfitym podlaniem. W okresie wzrostu podajemy dużo wody. Przez pozostałą część roku podlewamy umiarkowanie. Robimy to od dołu, by nie zmoczyć liści.

Roślinie tej stuży wysoka wilgotność. Dlatego zraszamy ją regularnie, dbając, by nadmiar wilgoci nie pozostawał na liściach zbyt długo. Miseczka z wodą postawiona obok doniczki podniesie wilgotność w bezpośrednim otoczeniu pandana.

Dojrzałe rośliny nawozimy co dwa tygodnie latem, zwykłym nawozem.

Młode okazy niekiedy trzeba przesadzać kilka razy do roku. Później przesadzamy raz na rok, wiosną, do przepuszczalnej ziemi.

Pielęgnując roślinę, należy zakładać rękawice ochronne.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorka można odstraszyć, zraszając spodnią strone liści. W przypadku większych roślin zastosuj pałeczki z insektycydem. 

Czerwce. Brązowe dyski mogą pojawić się na spodniej stronie liści. Usuń je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym.

Podobne prace

Do góry