Ocena brak

Palma betelowa

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Palma betelowa (inaczej katechu) pochodzi z Półwyspu Malajskiego. Betel to lokalna nazwa tej rośliny i jej jadalnych owoców. W naturze dorasta nawet do 30 m wysokości. Na szczęście okazy w doniczkach rzadko osiągają takie rozmiary i zwykle zatrzymują się przy około 3 m, a liście mają do 2 m długości. W młodości nadaje się do mieszkań. Ponieważ w naturalnym środowisku palma betelowa jest rośliną niższych warstw, dobrze czuje się w zacienionym miejscu. Inne wymagania tej rośliny trudno zaspokoić w przeciętnym domu. Ze względu na wilgotność i ciepło potrzebne do optymalnego wzrostu, lepiej nadaje się ona do oranżerii, niż do pokoju dziennego. Trzeba specjalnych starań, żeby dobrze się rozwijała. Warto jednak poświęcić jej uwagę, ponieważ majestatyczny wygląd palmy betelowej wzbogaci każdą kolekcję roślin.

Uprawiamy palmę betelową w ciepłym miejscu. Zimą potrzebuje więcej chłodu, jednak minimalnie 16°C. Odpowiada jej zakres temperatur od 18 do 27°C. Zimno zabije tę roślinę.

Ustawiamy w cieniu. Światło musi być niebezpośrednie lub rozproszone przez liście innych roślin.

Podlewając roślinę, kierujmy się wilgotnością podłoża. Podajemy obficie wodę wówczas, gdy jego powierzchnia jest sucha. Palma przez cały rok musi mieć wilgotne korzenie, lecz nie powinna stać w wodzie.

Do rozwoju potrzebuje wysokiego poziomu wilgotności. W ciepłe dni zraszamy ją codziennie. Ponadto zwiększamy wilgoć wokół palmy, stawiając ją na podstawce z granulkami absorpcyjnymi. Woda nie powinna mieć styczności z korzeniami.

W okresie wzrostu nawozimy ustabilizowane okazy co trzy tygodnie, odpowiednim, standaryzowanym nawozem.

Przesadzamy na wiosnę do przepuszczalnej mieszanki na bazie gliny. Ciężka ziemia gliniasta zapewnia tym dużym roślinom stabilność. Należy dobrze ugnieść kompost wokół korzeni. Większym okazom wymieniamy na wiosnę górną warstwę podłoża.

Palmę betelową możemy rozmnażać z nasion, zapewniając podłożu temperaturę 25-30°C. Wykiełkują one po okresie dwóch do trzech miesięcy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek może stanowić zagrożenie, ale wysoki poziom wilgoci otoczenia, wymagany przez tę roślinę, odstraszy szkodnika. Innym wyjściem są pałeczki owadobójcze, likwidujące mniejsze ataki. Jeśli to możliwe, izolujemy chorą roślinę. Gdy nie uda się zwalczyć szkodników, wyrzucamy ją i palimy. 

Wełnowce gnieżdżą się w kątach liści. Są niemal niewidoczne pod swoimi woskowymi osłonkami. Brązowe dyski czerwców mogą pokryć dolną stronę liści. Oba te szkodniki usuwamy wacikiem, zamoczonym w denaturacie.

Podobne prace

 • Palma

  Ocena / Autor /Hon
  Dodano /29.05.2013 praca w formacie txt

 • PALMA

  Ocena / Autor /Aureli
  Dodano /06.04.2012 praca w formacie txt

 • Palma

  Ocena / Autor /Teresa777
  Dodano /15.11.2012 praca w formacie txt

 • BARBARA Św.

  Ocena / Autor /Bohusz
  Dodano /01.06.2012 praca w formacie txt

Do góry