Ocena brak

Pałczatka szorstka

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Pałczatka szorstka pochodzi z Chile i Peru. W ciepłym klimacie można ją uprawiać jako krzew, lecz w Polsce, zwłaszcza w jej pólnocno-wschodniej części, lepiej traktować jak roślinę jednoroczną.. Ta egzotyczna roślina będzie rosła całkiem dobrze w szklarnii lub oranżerii. Jeśli zdecydujemy się, na uprawę pałczatki w gruncie, powinniśmy dobrze okryć ją przed nadejściem pierwszych przymrozków. Zimą jej pędy mogą zamierać, ale silne i dojrzałe egzemplarze wydadzą na wiosnę nowe gałązki. Pałczatka szorstka oznacza się czerwonymi, pomarańczowymi lub żółtymi kwiatami w kształcie rurek (o długości 2-3 cm), które zebrane są w lużne grona. Jesienią grona kwiatów zmieniają się w oryginalne owoce. Liście są podwójnie pierzaste. Rośliną tą można obsadzać altany i trejaże lub puścić ją wzdłuż murku. Pałczatka pnie się za pomocą wąsów czepnych.

Nasiona wysiewamy w marcu do doniczek wypełnionych ziemią liściową i piaskiem. Pikujemy pojedynczo i umieszczamy w ciepłym inspekcie. Zahartowane rośliny wysadzamy do gruntu pod koniec maja, gdy miną przymrozki.

Pałczatki lubią gleby przepuszczalne, suche, żyzne i zasobne w wapno.

Pałczatkę uprawianą jako roślinę wieloletnią przycinamy wczesną wiosną, usuwając uszkodzone i rozrośnięte pędy. Jeśli rośliny hodujemy w szklarni, powinniśmy dwa razy w ciągu sezonu zasilić je nawozem. By zapobiec szybkiemu wzrostowi, warto uszczykiwać wierzchołki wybujałych pędów.

Pałczatki szorstkie rozmnażamy w marcu z nasion, które wysiewamy do doniczek z mieszanką ziemi, kompostu i piasku. Do skiełkowania wymagana jest temperatura 13-16°C.

W uprawach szklarniowych największym zagrożeniem dla pałczatki szorstkiej mogą być miseczniki, mączliki, mszyce i tarczniki. Rośliny należy wóczas spryskać odpowiednim insektycydem.

Podobne prace

Do góry