Ocena brak

PALAMEDES (1)

Autor /Przybywoj Dodano /06.04.2012

Mit. gr. -syn Naupliosa, króla Eubei, bohater cyklu trojańskiego nie wspomniany przez Homera. Wysłany przez Agamemnona na Itakę, aby sprowadzić Odyseusza na wyprawę przeciw Troi, przechytrzył go, zdemaskował symulanta (zob. Odyseusz) i sprowadził do Aulidy.

W czasie wojny Odys zemścił się na nim srodze, fałszując pismo Priama do Palamedesa proponujące złoto za zdradę sprawy Greków; podrzucone przez Odyssa złoto znaleziono w namiocie Palamedesa, który został skutkiem tego ukamienowany. Pomścił go jego ojciec, kiedy flota grecka wracała z wojny: ustawił ognie sygnałowe tak, że większość okrętów rozbiła się o skały Eubei.

Palamedesowi, mądremu doradcy Greków pod Troją, przypisywano liczne wynalazki, jak miary i wagi, dysk, latarnię morską, grę w kości, a wreszcie uzupełnienie alfabetu literowego Kadmosa, co zresztą było zgodne ze zwyczajem gr. przypisywania kulturalnych i cywilizacyjnych wynalazków bogom (por. Apollo, Atena, Dionizos, Demeter, Hermes) i bohaterom (Prometeusz, Dedal, Kadmos), do których należy również Palamedes, postać pokrewna przez swój rozum i przebiegłość Odyseuszowi, będąca wszakże jego niewinną ofiarą, a przy tym, w przeciwieństwie do niego, dobroczyńcą ludzkości.

Palamedes i Odys obłąkany zaginione tragedie Sofoklesa. Mowa obrończa Palamedesa pióra sofisty gr. Gorgiasza z Leontinoj na Sycylii, ok. 475-375 pne.

Palamedes rzeźba (1804) Canovy, Cadenabbia, pryw.

Palamedes demaskiąje Odyssa obraz (ok. 1760) Tiepola, Mediolan, Kolekcja Borletti.

Podobne prace

Do góry