Ocena brak

PALAIS

Autor /Przybywoj Dodano /06.04.2012

(wym. palę) Fr., pałac. Palais-Bourbon (wym. burbg) w Paryżu, na lewym brzegu Sekwany, na miejscu zajętym pierw, przez pałac zbud. ok. 1728 dla księżny de Bourbon, córki Ludwika XIV, i pani de Montespan. Płn. strona pałacu, wychodząca na Sekwanę, most Zgody, plac Zgody i kościół Madeleine, otwiera widok na jedną z najpiękniejszych perspektyw paryskich.

W 1808 dodano pałacowi czysto dekoracyjną, koryncką fasadę, mającą być odpowiednikiem fasady Madeleine. Pałac był siedzibą Rady Pięciuset w 1795, Izby Deputowanych w czasach Restauracji i Trzeciej Republiki do 16 V 1940, a od 1947 - Zgromadzenia Narodowego.

Palais-Royal (wym. ruająl) fr., 'królewski', zespół budowli w Paryżu, wzniesiony w 1633 przez Lemerciera dla kardynała Richelieu i zwany Palais Cardinal do 1643, kiedy został zapisany królowi; ogrody pałacu udostępniono publiczności, która tam chętnie przychodziła.

Corneille uczynił go miejscem akcji jednej ze swych wczesnych komedii; później Ludwik XIV oddał jedną z sal do dyspozycji trupy aktorskiej Moliera. Palais-Royal składa się z 2 części: z pałacu właściwego, gdzie mieszczą się instytucje rządowe, i z Galerii, obszernego czworoboku ze sklepami, otaczającego ogród; od strony zach. przylega do pałacu Teatr Francuski (Theatre-Franęais).

Ośrodek rozrywkowy w XVIII w., ognisko rewolucji od lipca 1789, długo potem dzielnica luksusowych magazynów, dziś Palais-Royal jest enklawą spokoju w ruchliwej dzielnicy.

Podobne prace

Do góry