Ocena brak

PAJĄK

Autor /Przybywoj Dodano /06.04.2012

Rząd z gromady pajęczaków, obejmujący ok. 20 000 gatunków; duży żyrandol, świecznik o licznych rozgałęzieniach, zob. Korona; lud. ozdoba ze słomy i kolorowych bibułek, zawieszana u sufitu; zob. Arachne.

Pająk wieszczek po srebrnej sieci

Z rana nieszczęścia zwiastować leci,

A gdy wieczorne godziny wieją,

Wróżbita cieszy złotą nadzieją,

Więc szkoda zabić pająka.

A. Czaykowski, Pająk do imionnika M.hr.P., 6-10, wg fr. przysłowia o pająkach: Malin - chagrin, soir - espoir.

Mahomet i pająk. Kiedy Mahomet uciekał z Mekki przed wrogami (w 622 r., zob. Hidżra) do miasta, które się dziś nazywa Medyna, miał-jak głosi legenda - schronić się przed pościgiem w pewnej jaskini. Ledwo prorok w niej zniknął, pojawił się jakiś pająk, nasłany tam bez wątpienia przez Allaha, i w mgnieniu oka rozwiesił pajęczynę przed wejściem do pieczary. W chwilę potem nadbiegli prześladowcy, ale zobaczywszy pajęczynę przesłaniającą otwór, nie zajrzeli do jaskini, lecz ruszyli dalej.

Robert Bruce i pająk. Gdy Robert Bruce zajął w 1306 tron Szkocji, został natychmiast zaatakowany przez Anglików, musiał zbiec i schronić się w Irlandii, w ukryciu swoim pewnego dnia zauważył, jak pająk po raz szósty z rzędu nadaremnie próbuje przyczepić nitkę do belki w pułapie.

„Teraz, pomyślał Robert, pająk wskaże mi, co robić, bo i mnie nie powiodło się sześć razy." Niestrudzony pająk spróbował po raz siódmy, teraz już z pomyślnym wynikiem. Wtedy i Bruce dokonał jeszcze jednej próby, i po latach walki udało mu się w 1314 całkowicie wypędzić Anglików ze Szkocji.

Fryderyk II Wielki i pająk. Opowiadano, że gdy Fryderyk II (zob.) Hohenzollern przebywał pewnego razu w swoim poczdamskim pałacu Sanssouci i o zwykłej porze udał się do saloniku, aby napić się czekolady, zauważył, że pająk spadł z sufitu do filiżanki. Król zawołał więc, aby mu "przyniesiono inną czekoladę.

W chwilę potem usłyszał odgłos strzału z pistoletu. Przekupiony kucharz, który wsypał truciznę do czekolady, odebrał sobie życie, myśląc, że sprawa się wydała.

Podobne prace

Do góry