Ocena brak

Pachypodium Lamera

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Roślina ta, nazywana inaczej "palmą madagaskarską", może w naturalnych warunkach osiągać rozmiary do 6 m wysokości, choć w hodowli potrzebuje 10-15 lat, by urosnąć do około 1,5 metra. Ma gruby, szarobrązowy główny pień, otoczony igłami, z którego wyrastają liście. Rzadko wypuszcza pędy boczne, a gdy tak się stanie, zwykle wyrastają one z podstawy. Rozwijają się bardzo wolno, chyba że pień jest uszkodzony. Roślina przypomina czubem liści kaktus kolumnowy. Gdy osiąga 1,2-1.5 m wysokości, może zakwitnąć i rodzi szczytowe kępy kremowych kwiatów. Po przekwitnięciu łodyga przekształca się w nowy pęd.

Pachypodium nie toleruje niskich temperatur, nawet gdy jest przesuszone. Jak wiele gatunków pochodzących z Madagaskaru potrzebuje w zimie minimalnej temperatury od 10 do 16°C, gdyż w niższych może zacząć gnić. Lubi dobrą wentylację, ale nie przeciągi.

Wymaga cały czas jasnego miejsca uprawy, najlepiej na parapecie południowego okna.

Wiosną i latem podlewamy obficie. Przed kolejnym nawadnianiem kompost powinien przeschnąć. Roślina jest bardzo wrażliwa na zbyt dużą ilość wody, której w lecie potrzebuje w średniej ilości. Jesienią i zimą przesuszamy roślinę, dostarczając jej tylko tyle wilgoci, by nie zwiędła. W zimie pachypodium pozbywa się wielu liści, a na jego koronie zostaje ich tylko kilka. Gdy w zimowym okresie roślina ma za dużo wody, łatwo gnije.

Pachypodium pochodzi z bardzo suchych regionów i nie potrzebuje wysokiego poziomu wilgotności.

Wiosną i latem nawozimy roślinę regularnie co 1-2 tygodnie, odżywką do kaktusów lub nawozem do pomidorów, rozcieńczonym do połowy mocy.

Ten sukulent potrzebuje kompostu o dobrym drenażu, z dodatkiem żwiru do 1/3 objętości. Przesadzamy co najmniej raz na dwa lata.

Małe rośliny nadają się na drzewka bonsai - sadzimy je wtedy w specjalnej płaskiej misie. Stosujemy żwirowy kompost. Przed podlewaniem musi on wyschnąć. Przesadzamy zwykle do większej misy każdej wiosny. Rozmnażamy z nasion.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie to efekt za dużej ilości wody lub zbyt niskich temperatur. 

Szkodniki Roślinę może zaatakować przędziorek. Tylko niewiele dostępnych środków skutecznie go zwalcza, ale jeśli szybko użyjemy pałeczek nasączonych insektycydem, możemy zapobiec jego atakowi. Wełnowce i tarczniki zmywamy wacikiem nasączonym denaturatem. Mszyce zwalczamy insektycydem systemicznym. 

Uwaga Roślina zawiera silnie trujący, mleczny sok.

Podobne prace

Do góry