Ocena brak

Pachyphytum

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Ten atrakcyjny meksykański sukulent jest rośliną łatwą w hodowli. Grube, mięsiste liście pokryte są białym nalotem, który latem zmienia kolor na fioletowo-różowy. W warunkach naturalnych rośliny z tego gatunku mogą wytrzymać długie okresy suszy. Ich twarda, woskowa skórka zapobiega utracie wody i zwiększa szanse na przetrwanie. Zielonkawobiałe kwiaty pojawiają się wczesnym latem na wygiętym, stożkowatym kwiatostanie. Pojedyncze okazy rośliny należy hodować w małych, ozdobnych doniczkach lub z innymi roślinami tego gatunku. Można urozmaicić ich wygląd, pokrywając ziemię warstwą żwiru.

Roślina ta toleruje bardzo szeroki zakres temperatur: od lO°C do ponad 24°C.

Pachyphytum może rosnąć w miejscach, które inne rośliny źle znoszą, ale najlepszy będzie nasłoneczniony parapet okienny.

Podlewać wyłącznie w okresie wzrostu (od kwietnia do października), gdy podłoże zupełnie już wyschnie, dużymi ilościami wody. Małe porcje mogą zaszkodzić. W pozostałym okresie podlewać kwiat tylko tyle, by zapobiec jego uschnięciu.

Sukulenty, takie jak pachyphytum, nie wymagają nazbyt wilgotnego środowiska.

W czasie wzrostu nawozić pachyphytum co miesiąc rozcieńczonym nawozem do roślin doniczkowych. Po przesadzeniu nie nawozić go przez trzy miesiące.

Roślinę przesadzać tylko wtedy, gdy korzenie wystają już z doniczki lub z ziemi. Używać do tego ziemi torfowej albo specjalnej ziemi do kaktusów. Zawsze należy dodawać do niej 1/3 objętości doniczki grubo żwirowanego piasku. W ten sposób zwiększy się cyrkulacja wody w glebie, co zapobiegnie przemoczeniu korzenia i - w rezultacie - gniciu rośliny.

Jeżeli liście zakurzą się, można wyczyścić je wodą (patrz: Wiedza o roślinach Czyszczenie rośin). Roślinę wytrzeć lub użyć spryskiwacza. Przed wystawieniem na słońce, upewnić się, czy już wyschła, gdyż jej liście mogą się przypalić.

PRAKTYCZNA RADA

Odcięte łodyżki, liście lub odrośla pachyphytum łatwo wypuszczają korzenie. Jest to idealny sposób zwiększenia uprawy. Należy odcinać szczepki wiosną lub latem. Wskazane jest jednak, by sadzonki wyschły przez kilka dni przed wysadzeniem do ziemi. Szczególnie jest to wymagane w przypadku sukulentów z rodziny Crassulaceae. Nowe sadzonki powinny być podlewane umiarkowanie.

Do góry