Ocena brak

Pachychylon ozdobny

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: smukłe, wydłużone, bocznie spłaszczone ciało o spiczastym pysku z szerokim, ukośnie ku górze skierowanym otworem gębowym, otoczonym grubymi wargami. Brak łusek; linia boczna w pełni wykształcona. Płetwy piersiowe z 17-18, brzuszne z 10, grzbietowa z 10-11, ogonowa z 19 i odbytowa z 11-12 promieniami. Pierwszy promień płetwy grzbietowej jest o połowę krótszy od następnych i wyraźnie od nich odgraniczony.  

Ubarwienie: grzbiet brązowawoszary do czarniawego, wierzch głowy bardzo ciemny, pokrywy skrze-lowe srebrzyście błyszczące, boki ciała jasnobrązowawe lub jasnożółtawe, pokryte od grzbietu do strefy poniżej linii bocznej małymi, nieregularnie rozmieszczonymi brązowymi punktami i plamkami, brzuch białawy; płetwy grzbietowa i odbytowa żółtawe. W czasie tarła brzuch różowieje.

Długość: 12-15, do 16 cm.

Występowanie: pd.-zach. część Półwyspu Bałkańskiego w rejonie Jeziora Szkoderskiego na granicy Czarnogóry i Albanii oraz Jeziora Ochrydzkiego na granicy Macedonii i Albanii. Środowisko: wody stojące i wolno płynące.

Tryb życia: ta ławicowa ryba przebywa na przybrzeżnych płyciznach jeziornych.

Rozród: tarło od maja do sierpnia. Dojrzałe płciowo pachychylony gromadzą się na zarośniętych płyciznach przybrzeżnych. Lepkie jaja przyklejają się do wodnych roślin, korzeni i ziarn żwiru na dnie.

Pokarm: głównie planktoniczne skorupiaki i larwy owadów oraz owady spadające na wodę i okazyjnie drobne organizmy bentoniczne.

Podobne prace

Do góry