Ocena brak

Pachira aquatica

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Ojczyzną tej dziwnej rośliny jest Meksyk, gdzie rośnie ona przy ujściach rzek, oraz tropikalne rejony Ameryki Południowej. Na razie jest to nowość i rzadko można kupić jej sadzonki z przyciętych pieńków. Ze szczytu takiej "żerdzi" wyrasta kępa efektownych, dłoniastych liści. Na dziko P.aquatica osiąga imponujące rozmiary 18,5 m. W skład jednego liścia może wchodzić do 9 mniejszych listków, których długość dochodzi do 30 cm. Olbrzymie kwiaty osiągają rozmiar 30 cm i wyróżniają się skupiskiem pręcików. Żywot kwiatów jest krótki, a na roślinach hodowanych w domu wcale się nie pojawiają. W pełni rozwinięte drzewa wykorzystywane są w tropikach i na Florydzie do celów użytkowych.

Minimalna temperatura to 5°C. Roślina preferuje jednak znacznie cieplejsze warunki. Jeśli przekroczone jest 21°C, należy zapewnić dodatkową wentylację.

P.aquatica potrzebuje dużej ilości jasnego światła. Unikamy jednak bezpośredniego oświetlenia, które może spalić liście.

W okresie wzrostu ziemia musi być wilgotna, nie należy jej jednak przesycać wodą, gdyż korzenie potrzebują zrównoważonej ilości wody i powietrza. Zimą, w niskich temperaturach, ziemia powinna być po prostu wilgotna.

Zaspokojenie zapotrzebowania rośliny na wodę zapewni jej odpowiedni poziom wilgoci w obrębie liści. Jednak podczas upalnej pogody korzystne jest lekkie ich spryskiwanie wodą.

W okresie wzrostu nawozimy co dwa, trzy tygodnie, używając nawozu dla roślin doniczkowych rozcieńczonego do połowy mocy. Sadzonek przez pierwsze sześć tygodni nie nawozimy.

Stosujemy ziemię torfową, wymieszaną w stosunku trzy do jednego z piaskiem ogrodniczym. Przesadzamy późną wiosną, tylko w przypadku, gdy doniczka staje się już za ciasna.

Aby mieć pewność, że latem ziemia nie wyschnie, umieszczamy pod donicą włoskowatą matę, która musi być cały czas wilgotna. Należy uważać, by nie przesycić jej wodą, nasączając ją do momentu, gdy zaczyna błyszczeć, lecz jeszcze nie pływa. Sprawdzamy także, czy doniczka umożliwia kontakt ziemi z matą. Niektóre doniczki mają wysoki "kołnierz" wokół podstawy, który ten kontakt utrudnia. Przekazywanie wody jest możliwe tylko wówczas, gdy ziemia ma cały czas styczność z matą.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce Podobnie jak u innych roślin domowych, młode, soczyste pędy są najbardziej narażone na atak mszyc. Należy je zwalczać odpowiednim insektycydem tak szybko, jak to możliwe. 

Suche powietrze może powodować wysuszanie liści. Aby temu zapobiec, utrzymuj zimą nieco niższą temperaturę. Możemy także zwiększyć wilgotność powietrza, umieszczając w pobliżu naczynie z wodą.

Podobne prace

Do góry