Ocena brak

Ożanka nierównoząbkowa

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, 3&-70 cm wysokości, z rozłogami glebowymi, nieprzyjemnie pachnąca. Liście na ogonkach, pomarszczone i po obu stronach krótko i miękko, wełnisto owłosione, podobne do liści szałwii, jajowate, z sercowatą nasadą, na brzegu karbowane, 3-7 cm długości. Zielonkawożółte kwiaty zebrane w jednostronne nibyokółki; kielich helmiasty, dwuwargowy, z szeroko okrągławą, pojedynczą wargą górną i czterodzielną wargą dolną.  

Siedlisko: Lasy (dąb, sosna), przydroźa, polanki, zagajniki, wrzosowiska; unika wapnia.

Rozmieszczenie: Głównie w Europie Środkowej i Zachodniej, na północy po południową Skandynawię, na południu - Jugosławię, północne Włochy i południową Francję. W Polsce rzadko, dziko tylko na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku, dalej na wschód bardzo rzadka - znanych jest zaledwie kilka stanowisk - zapewne zdziczała.

Okres kwitnienia: Od lipca do września.

Substancje zawarte w roślinie: Olejek eteryczny, skorodyna i marubina (gorycze), kwasy ursolowy i rozmarynowy, flawony kempferolo-we, cholina i saponina.

Zastosowanie i działanie: Środek wzmacniający i wspomagający przy gruźlicy (szczególnie jąder i kości), wykrztuśny przy chronicznym zapaleniu oskrzeli (szczególnie przy chorobach wieku podeszłego); stosowany także przy chronicznym katarze.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Teu-crii scorodoniae): 1 LH jako zimny wyciąg. WLH: Teucrium scorodonia (świeże kwitnące ziele); podobnie ożanka czosnkowa (Teucrium scordium): ziele (Herba Scordii): 1 LH jako zimny wyciąg. WLH: Scordium (świeże kwitnące ziele); spagyrik.

Termin zbioru: Od czerwca do września.

Podobne prace

Do góry