Ocena brak

Oxypetalum caeruleum

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Tę wiecznie zieloną bylinę można uprawiać w lecie jako roczną roślinę ogrodową. Jednak jej zgrabne kwiaty liczniej pojawiają się na okazach hodowanych pod dachem - w oranżerii lub dobrze oświetlonym i przewiewnym pokoju. Oxypetalum potrzebuje podpórki - ma długie, wiotkie łodygi. Gwiaździste kwiaty zaczynają pojawiać się w lipcu. Są różowe w pąkach, po rozwinięciu mają najbledszy, zimnoniebieski kolor, który przechodzi w purpurę w miarę dojrzewania i więdnięcia kwiatu. Zdarza się, że pod koniec lata pojawiają się długie, zielone owoce. Bladozielone liście w kształcie serc gęsto pokrywają owłosione łodygi. Kwiaty nie rosną w zbitych skupiskach i najlepiej podziwiać je z bliska. Oxypetalum można wyhodować z nasion, wysianych w marcu. Rośliny zakwitną po około ośmiu tygodniach od ich wysadzenia na dworze.

Minimalna temperatura to 5°C. Rośliny uprawiane na dworze należy wnieść do domu na długo przed pierwszymi przymrozkami. Preferują chłodne warunki, więc jeśli temperatury wzrosną powyżej 18°C, zapewniamy dobrą wentylację. Nasiona potrzebują do wykiełkowania 24°C.

Na dworze ładnie rośnie w pełnym słońcu. W domu zapewniamy jasne, niebezpośrednie słońce.

W okresie wzrostu ta pnąca roślina potrzebuje wilgotnego podłoża. W zimie podajemy wystarczająco dużo wody, by nie straciła liści. Przy niskich temperaturach ograniczamy podlewanie.

Ta roślina o owłosionych łodygach nie wymaga zwiększonej wilgotności powietrza. Jeśli w okresie wzrostu temperatury są wysokie, stawiamy ją na tacy z granulatem ogrodniczym.

Jeśli uprawiamy Oxypetalum w dobrej jakości podłożu gliniastym, nie ma potrzeby jego nawożenia. Dobrze ukorzenione i starsze okazy, które nie są co roku przesadzane, nawozimy co trzy tygodnie, od połowy lata do jesieni, standaryzowanym nawozem dla roślin doniczkowych.

Stosujemy łatwo przepuszczalną ziemię na bazie gliny. Rośliny takie jak ta, czyli lubiące wilgotne podłoże, łatwiej będzie uprawiać w kompoście gliniastym. Przesadzamy na wiosnę, usuwając z korzeni starą, nie przerośniętą korzeniami ziemię.

Oxypetalum przycinamy na wiosnę, do wysokości drugiego pąka. Usunięte części można wykorzystać do rozmnażania. Uszczykujemy stożki wzrostu, by roślina się rozkrzewiała.

GDY ZAUWAŻYSZ

Oparzenia Liście mogą cierpieć z powodu oparzeń słonecznych, jeśli w pomieszczeniu wystawimy roślinę na silne działanie promieni słonecznych. Nie stawiamy w bezpośrednim słońcu, zapewnijmy jej cień.

Podobne prace

Do góry