Ocena brak

Owsica łąkowa

Autor /Cyriak Dodano /24.02.2012

 

Wygląd: trawa trwała, tworzącyca kępki, ze wzniesionymi,sztywnymi, gładkimi źdżbłami wys°kości 30-100 cm, 2-Gkolankach. Języczki liści wydłuż o długości do 5 mm, całobrzegie.

Pochwy liściowe w dolnej części rurkowate i ku dołowi szorstkie, często również podbarwione wM purpurowo, ku górze otwarte W i gładkie. Blaszki liściowe sztywne, z wierzchu szorstkie, szarozielone, szerokości do 2 mm, początkowo złożone, później płaskie, szerokości 5-30 cm, na brzegach lekko chrząstkowato zgrubiałe i nieco jaśniejsze.

Wiecha bardzo wąska, niekiedy graniasto ściesiona, długości 5-15 cm, wzniesiona, zielonawa lub purpurowa, trochę połyskująca. Gałązki wiechy szorstkie, pojedyncze lub po dwie, zawsze z 1-2 Wostemi.

Kłoski długości do 25 mm, 3-5-kwia-towe. Plewy 3-nerwowe, długości do 18 mm, srebrzystobiałe. Plewki dolne krótsze, zielona-we, o jasnych brzegach, od środka z kolankowato wygiętą ością długości 2 cm.

Okres kwitnienia: od maja do sierpnia.

Siedlisko: na glebach żyznych, z kwaśną próchnicą, kamienistych lub czysto gliniastych, na ubogich pastwiskach i suchych murawach, brzegach dróg. Wskaźnik ubogich siedlisk.  

Rozmieszczenie: środkowa i północna Europa, a także Azja o umiarkowanym klimacie.

Uwagi: owsica łąkowa jest bardzo blisko spokrewniona z gatunkami owsa (Avena). Była nawet uznawana za jeden z gatunków rodzaju Avenochloa lub Helicotrichon, a nawet dużego rodzaju Avena. Obecnie Avenula tworzy osobną grupę, która w odróżnieniu od Avena charakteryzuje się wzniesionymi kłoskami i 1-5-nerwową plewą.

Blisko spokrewnionym gatunkiem jest Aveno-chloa versicolor. Jej liście są z wierzchu gładkie, płaskie i na brzegach białawo przeświecające. Kłoski ma charakterystycznie upstrzone brązowo, żółtawo i fioletowopurpurowo.

Podobne prace

Do góry