Ocena brak

Owady

Autor /Natan Dodano /26.01.2012

Owady stanowią największą pod względem liczby gatunków gromadę zwierząt. Nie ma z catą pewnością takiego entomologa, który by znał wszystkie gatunki owadów żyjących w Polsce. Nawet najwybitniejsi specjaliści zajmują się tylko jedną, wybraną grupą, ponieważ jedynie wtedy są w stanie dobrze ją poznać; tak wielka jest bowiem liczba i zróżnicowanie owadów. W naszym kraju występuję około 30 000 gatunków owadów, a na całym świecie, według różnych ocen, od 2-3 do 30 milionów gatunków, z których co najmniej 800 000 zostało już opisanych. Niemożliwe jest więc stworzenie takiego podręcznego leksykonu, w którym można byłoby przedstawić wszystkie żyjące w Polsce gatunki owadów. Znajdujące się na rynku i cieszące się powodzeniem przewodniki ograniczają się do bardziej lub mniej zawężonego wyboru gatunków.

Dokładne oznaczenie znalezionego owada jest zwykle możliwe tylko dzięki pomocy wysoko wykwalifikowanego specjalisty lub też fachowego klucza czy monografii dotyczącej danej grupy. Leksykon ten nie może, rzecz jasna, ich zastąpić. Ma on raczej umożliwić zapoznanie się w przystępny sposób z najważniejszymi, z różnych punktów widzenia, gatunkami i grupami owadów, ich wyglądem i trybem życia. Kryteriami wyboru przedstawionych tu owadów była nie tylko ich przynależność do obszernej pod względem liczby gatunków grupy, ale także fakt czy są one znane lub pospolite, dzięki czemu mogły się stać interesujące dla miłośnika przyrody, a nawet zupełnego laika w fej dziedzinie.

Najwięcej uwagi poświęcono owadom występującym w środkowej Europie (motylom został poświęcony oddzielny tom). Przedstawione w leksykonie owady zostały uszeregowane zgodnie z ich rzeczywistym lub domniemanym pokrewieństwem. Badaniem stopnia pokrewieństwa między poszczególnymi gatunkami i grupami zwierząt oraz tworzeniem na ich podstawie naturalnego układu systematycznego zajmuje się gałąź nauki zwana systematyką.

Podobne prace

Do góry