Ocena brak

OUTSOURCING USŁUG INFORMATYCZNYCH

Autor /samanthabrown Dodano /08.04.2011

 

Outsourcing jest przerzuceniem części zadań na firmy zewnętrzne. Można go z powodzeniem wykorzystać również w usługach informatycznych.

 

Od początku lat 90. wśród większych przedsiębiorstw istnieje tendencja do korzystania z outsourcingu w zakresie informatyki. Coraz większa liczba firm dochodzi do wniosku, że korzystanie z usług firm wyspecjalizowanych w tej dziedzinie może przynieść wiele korzyści. Dzięki temu firmy nie muszą ponosić ogromnych nakładów inwestycyjnych. Coraz częściej mówi się także, że informatyka jest coraz bardziej niezawodna, a rozwój telekomunikacji sprawia, iż nie ma większego znaczenia , gdzie przetwarzane są dane. Programy pisane specjalnie na użytek własnego zakładu to już dzisiaj przeżytek.

 

 

Outsourcing informatyczny przybiera dwie podstawowe formy:

  • Facility management: firma zewnętrzna przejmuje odpowiedzialność za prawidłowe działanie sprzętu informatycznego lub oprogramowania w przedsiębiorstwie. Najczęściej sprzęt taki jest własnością przedsiębiorstwa i znajduje się na jego terenie, a firma zewnętrzna wykonuje tylko planowe działania konserwatorsko-administracyjne.

  • Application Solution Providing: aplikacje specjalistyczne są własnością firmy zewnętrznej i są zainstalowane w jej siedzibie. Pracownicy przedsiębiorstwa łączą się przez Internet pracując na wydzielonej i odpowiednio zabezpieczonej bazie danych.

 

Wyraźnie widać, że dla nowoczesnej firmy outsourcing jest opłacalny, a patrząc nań z punktu widzenia perspektyw rozwojowych, często wręcz konieczny. Oszczędzane w ten sposób środki można z powodzeniem przeznaczyć na inne inwestycje.

Podobne prace

Do góry