Ocena brak

Ostrzeszyn

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ta wiecznie zielona roślina z rodziny marantowatych, rosnąca w Brazylii, ma kolorowe liście, które przypominają upierzenie ptaka. Są one jasnozielone na powierzchni, mają owalne wzory i linie o ciemniejszym odcieniu. Ich spody są ciemnofioletowe. Liście rosną na piętnastocentymetrowych łodygach, z dala od centrum rośliny. Białe kwiaty rzadko wyrastają na roślinach hodawanych w domu. Ostrzeszyn, jako roślina pochodzaca z zacienionych lasów, jest wymagający i trudny w hodowli, jeśli jednak zapewnimy mu odpowiedni poziom wilgotności, okaże się niezastąpionym, gdy będziemy potrzebowali rośliny o dużych rozmiarach.

Zdrowe i dorodne rośliny wyrosną tam, gdzie temperatura jest wysoka i stała. Ostrzeszyn nie lubi bowiem wahających się temperatur. Podczas wzrostu 15-21°C jest najlepszą temperaturą, zaś 10°C to minimum. Poza utrzymywaniem stałej temperatury ważne jest także wietrzenie rośliny bez przeciągów.

Dobre, ale nie bezpośrednie światło jest pożądane w zimie. Późną wiosną, aż do wczesnej jesieni, ostrzeszyn woli rosnąć w cieniu.

Używajmy odwapnionej, letniej wody i utrzymujmy ziemię stale wilgotną. Nie wolno podlewać za mocno, lecz regularnie, zmniejszając ilość wody, gdy temperatury są niskie.

Wszystkie gatunki tego rodzaju wymagają dużej wilgotności. Doniczkę należy ustawić na warstwie granulek zatrzymujących wodę, w pojemniku o pięciocentymetrowej głębokości. Wypełniamy go do połowy wodą, by poziom wilgoci w pobllżu rośliny podniósł się, bez konieczności zbyt obfitego jej podlewania.

Nawozimy co dwa tygodnie w okresie wzrostu, standardowym nawozem, rozcieńczonym na pół. Nie należy stosować środków do nabłyszczania liści.

Przesadzamy, kiedy jest to konieczne, do odwapnionej ziemi. Rośliny stale rosnące mogą potrzebować przesadzania co roku. Nie przesadzajmy ich do zbyt dużych doniczek. Rośliny należy rozdzielać przy przesadzaniu.

Kolekcję roślin tego gatunku można zgrupować na dużej podstawce z granulkami magazynującymi wodę, co zapewni imwłaściwą wilgotność otoczenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wyschnięte, brązowe brzegi kiści - wskazują na zbyt niski poziom wilgoci. 

Botrytis - (szare wybrzuszenia) wynikają z braku wietrzenia i dusznegi środowiska. Należy wietrzyć roślinę, unikając przeciągów. 

Więdnięcie liści - może być spowodowane zbyt niską temperaturą.

Podobne prace

Do góry