Ocena brak

Ostróżka ogrodowa

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Rodzaj ostróżka liczy około 420 gatunków rosnących w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Wiele gatunków jest bylinami, toteż spotykamy je w ogrodach jako rośliny trwałe. Gatunki jednoroczne, na które warto zwrócić uwagę, mają łodygi cienkie, wiotkie, delikatne, dosyć obficie rozgałęzione, liście wąskie, pierzaste, prawie jak u kopru, kwiatostany wzniesione o wysmukłych wiechach z charakterystyczną ostrogą, barwy białej, różowej, niebieskiej, fioletowej i żółtej. W uprawie znajduje się kilka gatunków:

  • Ostróżka ogrodowa (D.ajacis) o kwiatach różnobarwnych, dorastająca do 80 cm, kwitnąca od czerwca aż do września.

  • Ostróżka ogrodowa karłowa (D.ajacis nanum) dorasta tylko do 40 cm.

  • Ostróżka wysoka (D.regalis) dorastająca do 1 m.

  • Ostróżka piramidalna (D.elafins) dorastająca do 1m.

  • Ostróżka rozgałęziona (D.regalis candelabrum niska, zakwita pod koniec lata.

Ostróżki roczne poleca się wysiewać w kwietniu, w rządki odległe co 25 cm i przerywać w maju, pozostawiając je co 15 cm. Jeśli wysiejemy je w jednym roku, mogą pozostać na długie lata. Od tego czasu znajdziemy ostróżki w każdym zakątku ogrodu, obok ścieżki, na rabatach bylinowych i na warzywniku. Nieraz setki tych roślin ulegają zagładzie w trakcie pielenia, lecz gdy zostanie jedna lub kilka, szybko wystrzela do góry wśród innych roślin i zakwita. Ostróżki mają tą osobliwą właściwość, że rosną bardzo szybko w górę, nie dając się zagaić otaczającym roślinom uprawowym. Równocześnie zupełnie nie przeszkadzają sąsiadom, ponieważ korzeń mają raczej słaby, łodygi cienkie, delikatne, słabo ulistnione, nie rzucające cienia.

Na koniec warto jeszcze odkryć tajemnicę bardzo długiego okresu kwitnienia ostróżek. Otóż część nasion tych roślin rozsiewa się latem i kiełkuje jesieną. Przed zimą nie zdążą zakwitnąć.

Mogą zmarznąć, lecz często zimują. Wiosną siewki te szybko rosną i zakwitają już na początku czerwca. Większość nasion kiełkuje wiosną, a wyrosłe z nich rośliny kwitną w czerwcu, lipcu, sierpniu. Są wszakże osobniki spóźnione. Nasionko zgubione w kompoście jesienią, kiełkuje dopiero w końcu czerwca, zakwita we wrześniu, lecz zdarza się, że nawet w październiku.I jeszcze jedna ważna wiadomość. Ostróżki wysiane i uprawiane w rządku nigdy nie są tak piękne jak rośliny wyrosłe gdzieś tam przypadkowo.

Podobne prace

Do góry