Ocena brak

Ostrożeń lancetowaty

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina dwuletnia do okoto 1,5 m wysokości, górą przeważnie rozgatęziona, z wąsko burakowatym rozgałęzionym korzeniem. Łodyga prosto wzniesiona, skutkiem zbiegających liści kolczasto oskrzydlona, kędzie-rzawo-wełnisto owłosiona. Liście skrętoległe, w zarysie wąskojajowate, z wierzchu kolczasto owłosione, spodem rozmaicie biało wełniste. Liście odziomkowe głęboko pierzasto klapowane z odcinkami pojedynczymi lub dwudzielnie kolczasto ząbkowanymi. Liście łodygowe całkowicie lub częściowo aż do najbliższego liścia zbiegające po łodydze, pierzasto klapowane, z odcinkami pojedynczymi lub trójdzielnymi, zakończonymi żółtym kolcem.

Koszyczki na szczytach gałęzi pojedynczo, długości do około 5 centymetrów. Poszczególne koszyczki u nasady z kulistą okrywą z wąskich, listków odgiętych na zewnątrz, zakończonych na szczycie bru natnym względnie żółtym kolcem. Kwiaty wy kształcone jednakowo, rurkowate, pięciodział kowe, mniej więcej do 3 cm długości, jasno purpurowe. Zalążnia dolna, w porze owocowania do 4 mm długości, u góry z puchem lotnym z białych pierzastych włosków.

Siedlisko: Na miejscach przejściowo pozbawionych roślinności, na przydrożach, wysypiskach, w miejscach słonecznych.  

Rozmieszczenie: Rozpowszechniony w całej Europie i zawleczony do krajów zamorskich.

Okres kwitnienia: Od lipca do października.

Zastosowanie: Młode pędy i jeszcze nie rozkwitłe koszyczki przyrządza się jako jarzynę.

Uwagi ogólne: Ostrożeń jest to rodzaj składający się z około 120 gatunków, występujących w Europie Środkowej, obszarze śródziemnomorskim i w południowej Rosji. Obok osto-watej postaci szczególnie charakterystyczne są pierzaste włoski puchu lotnego, odróżniające ten rodzaj od blisko spokrewnionego rodzaju Carduus.

Podobne prace

Do góry