Ocena brak

Ostropest plamisty

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina dwuletnia, 50-150 cm wysokości, z mocnymi łodygami, pojedynczymi lub rozgałęzionymi. Liście błyszcząco zielone, białoplamis-te, podłużno-jajowate, zatoko-wo-wrębne, z żółtymi kolcami. Purpurowe lub czerwonofio-letowe kwiaty, zebrane w pojedynczych koszyczkach, 4-5 cm długości. Zewnętrzne listki okrywy z długimi cierniami.  

Siedlisko: Dziko rosnący spotykany na przydro-żach, wysypiskach, pastwiskach i nieużytkach; przeważnie na glebach suchych i kamienistych.

Rozmieszczenie: W całym obszarze śródziemnomorskim, częsty w południowej Francji; zadomowiony w Europie Środkowej i na Wyspach Brytyjskich. W Polsce przeważnie w ogrodach, rzadko zdziczały - tylko na obszarze o łagodnym klimacie.

Okres kwitnienia: Od czerwca do września; w Polsce od lipca do sierpnia.

Substancje zawarte w roślinie: Sylimaryna i sylidiamina, flawony, olejki eteryczne i tłuste, histamina, białka.

Zastosowanie i działanie: Ważny środek działający na miąższ wątroby (komórki miąższowe to komórki czynne) przy żółtaczce i dla wzmocnienia funkcji odtruwającej wątroby przy chronicznych schorzeniach i zatruciach. Pobudza wydzielanie żółci; skuteczny przy kamieniach żółciowych. Sylimaryna jest jedną z niewielu znanych substancji działających na ko-j mórki wątroby. W doświadczeniach z a-amani-1 tyną i falloidyną, substancjami muchomora sromotnikowego należącymi do najsilniej- j szych trucizn wątroby, dowiedziono działania ochronnego i regenerującego.

Przyrządzanie i stosowanie: Nasiona (Fructus j Cardui Mariae): 1 LH roztartych w moździerzu jako zimny wyciąg, który następnie należy krótko zagotować; tinktura, ekstrakt, esencja: 10-30 kr; WLH: Carduus marianus (dojrzałe I nasiona); spagyrik.

Termin zbioru: Od września do października.

Podobne prace

Do góry