Ocena brak

Ostrokrzew kolczasty

Autor /Egbert Dodano /10.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielony, gęsto rozgałęziony, prosto rosnący, wysoki na 2-10 m (w uprawie do 24 m) krzew albo drzewo o wąskiej stożkowatej koronie.

Kora z początku srebrzystoszara, gładka, później szaro-brunatno prążkowana i punktowana, szorstka i naderwana. Łodygi prosto wzniesione, nagie, zielono błyszczące. Młode pędy nagie lub skąpo puszysto owłosione, jasnozielone do ciem-no-purpurowoczerwonych. Pączki bardzo małe, spiczaste, z zielonym stożkowatym nakryciem.

Liście pojedyncze, skrętoległe, ze spłaszczonym ogonkiem długości około 1 cm, same 3-12 cm długości i 1,5-3,5 cm szerokości, jajowate do podługowato-eliptycznych, na wierzchołku ostre, w nasadzie klinowato zwężone, sztywno skórzaste, nagie, z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, pod spodem jasnozielone, matowe, na brzegu pofalowane i opatrzone licznymi odstającymi, żółtozielonymi cierniami liściowymi; sfalowanie i cier-nistość bardzo zmienne zależnie od wieku rośliny, u starych okazów liście są często całobrzegie, bezbronne i równo płaskie. Przy-listki bardzo małe lub brak ich zupełnie.

Kwiaty niepozorne, dwupienne (męskie i żeńskie kwiaty na różnych roślinach), białe, pachnące, 6-8 mm średnicy, 4-krotne, na krótkich szypułkach; męskie kwiaty zwykle po 3 w małych wierzchotkach, żeńskie pojedynczo w pachwinach liści zeszłorocznych pędów.

Działki kielicha zielone, 1-1,5 mm długości, jajowate do trójkątnych, na szczycie ostre, u nasady ze sobą zrosłe, delikatnie owłosione. Płatki korony 4-6 mm długości i 3-4 mm szerokości, wąsko lub szeroko odwrotnie jajowate, na szczycie tępe do zaokrąglonych, niekiedy wycięte, u nasady zrośnięte ze sobą i z czterema pręcikami.

Owocem jest 4-nasienny kulisty lub gruszkowaty, koralowoczerwony pestkowiec 7-10 mm średnicy, w łagodne zimy pozostający na roślinie aż do wiosny. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki, które w ten sposób rozprzestrzeniają nasiona.

Siedlisko: W luźnych lasach, zaroślach, na okrajkach leśnych, w zakrzewieniach śródpolnych i żywopłotach. Preferuje wilgotne, dość żyzne, lecz bezwapienne gleby piaszczys-to-gliniaste w położeniach ciepłych, półcienis-tych, o znacznej wilgotności powietrza. Występuje od nizin po niższe piętra górskie.

Rozmieszczenie: Środkowa i południowa Europa, Azja Mniejsza, Iran do Chin. Ku północy w obrębie klimatu atlantyckiego do Irlandii i Norwegii, na południu od Półwyspu Iberyjskiego przez Włochy, Alpy, Bałkany do Morza Czarnego. W Polsce dziko nie występuje; niekiedy hodowany w celach ozdobnych.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do czerwca.

Uwagi ogólne: Ostrokrzew kolczasty może osiągać bardzo poważny wiek, potwierdzone są informacje, że nawet do 300 lat. Powszechną popularność jako roślina ozdobna zawdzięcza ten krzew przede wszystkim swoim kora-lowoczerwonym owocom. W handlu są dziś oferowane przeliczne odmiany uprawne, które wyróżniają się z jednej strony rozmaicie wykształconymi i ubarwionymi liśćmi, z drugiej zaś różną formą wzrostu.

Jako przykłady: „Aureomarginata" z żółtawo obrzeżonymi liśćmi, „Leucocarpa" z zielonkawo-białym listowiem, „Crispa" z silnie pokręconymi, uderzająco głęboko zatokowymi i ciernisto ząbkowanymi liśćmi, „J.C.van Tol" o rozłożystym wzroście, odstających gałęziach i purpurowo-czerwonych pędach oraz „Pyramidalis" o kulistym prosto wzniesionym pokroju i żółtawozie-lonych pędach. Zaleca się ostrożność przy kontakcie z owocami, ponieważ zawierają one substancje trujące.

Zawsze zielone gałązki os-trokrzewu używane są szczególnie przy komponowaniu wieńców, a także do dekoracji pomieszczeń na uroczystości. Owocujące gałązki należą, przede wszystkim w Anglii, do ozdoby stołu na Boże Narodzenie. Białe drewno

Podobne prace

Do góry