Ocena brak

Ostrokrzew

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Ostrokrzew 'Purple Shaft' jest krzyżówką ostrokrzewu zwyczajnego i kanadyjskiego. Dzięki jednej odmianie krzew zachowuje żywotność, dzięki drugiej ma dość duże, niemal pozbawione żyłkowania liście. Drzewo wydaje kwiaty męskie i żeńskie. Aby na roślinie powstały jagody, konieczne jest posadzenie obok siebie okazów obupłciowych. Większość odmian ostrokrzewu ma silny, dominujący pęd i w efekcie wyrasta na drzewo o stożkowym kształcie. Podczas przycinania należy uważać, aby nie uszkodzić właśnie tej części rośliny.

Ostrokrzew jest wrażliwy na uszkodzenia korzeni. Rozwinięte, ale jeszcze młode rośliny, należy przesadzać w maju podczas wilgotnej pogody. Sadzonki ze zbitymi korzeniami sadzi się jesienią albo na wiosnę.

Drzewo dobrze rośnie w słońcu lub lekkim cieniu. Duże zacienienie źle wpływa na ulistnienie rośliny.

Sadzonki podlewamy obficie przez 6 miesięcy.

Ostrokrzew lubi wilgotne, dobrze przepuszczalne podłoże ilaste o odczynie pH 4,5-5,5. Do ziemi warto dodać nawozu.

Silne wiatry wysuszają glebę, co niekorzystnie odbija się na wzroście świeżych sadzonek. Rośliny można wówczas osłonić samodzielnie zrobionym parawanem z folii.

Przerośnięte drzewa przycinamy w maju, rozkładając bardziej radykalne zabiegi na dwa sezony. Jeśli ostrokrzew 'Purple Shaft' tworzy żywopłot, przycinamy je na przełomie lipca i sierpnia.

Sadzonki zielne pobieramy wiosną, półzdrewniałe latem.

Odmiany żeńskie:

'Camelliifolia' (ciemnozielone liście przytwierdzone na purpurowych ogonkach, bardzo duże ciemnoczerwone owoce, ładny stożkowy kształt);

'Golden King' (jeden z najładniejszych ostrokrzewów o złotym zabarwieniu, rodzi wspaniałe jagody, wys. do 6 m);

Odmiany męskie:

'Hodginsii' (ciemnozielone liście umieszczone na purpurowych ogonkach, wys. do 14 m).

Kiedy rośliny rosną zbyt blisko siebie, mogą im uschnąć gałęzie. Należy zadbać o większy dostęp światła. 

Brązowożółte plamki na liściach są spowodowane obecnością skośnika. Zaatakowane liście należy jak najszybciej usunąć i spalić.

Podobne prace

Do góry