Ocena brak

Osteospermum

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Roślina ta znana jest też pod nazwą złotokwiatu (Dimorphoteca), ale coraz częściej używa się nowej nazwy łacińckiej. Rodzaj Osteospermun pochodzi z Afryki, gdzie rośnie ok. 20 gatunków tych kwiatów. Niektóre z nich to rośliny jednoroczne, inne są bylinami, ale zdarzają się również półkrzewy.

W zależności od terminu sadzonkowania (X lub I) osteospermy kwitną od końca kwietnia lub od połowy maja. Odmiany tych roślin mają zazwyczaj kolor biały i różowy, ale zdarzają się płatki w kolorze błękitnym. Najbardziej intrygującą odmianą jest chyba 'Whirligig', której płatki sprawiają wrażenie śmigieł. Do popularnych odmian należy 'Buttermilk' charakteryzująca się bladoróżową barwą. Osteosmerma można uprawiać w doniczkach lub w gruncie na rabatach.

Osteospermum mogą zaatakować mszyce, mimiarki i mączliki szklarniowe.

Sadzonki warto przezimować pod szkłem.

Rośliny łatwo rozmnażać z wierzchołkowych sadzonek uzyskanych w okresie wzrostu z niekwitnących pędów. Ukorzenieniu roślinek sprzyja temp. 18-20°C.

Osteospermum lubi glebę o umiarkowanej wilgotności, zasobną w składniki pokarmowe. Kwiaty rosną na większości gleb, ale idealne podłoże to gleba lekko kwaśna (pH6,0).

Złotokwiat ładnie się rozrośnie, jeśli będziemy obrywali wierzchołki górnych pędów. Należy też obcinać przekwitłe kwiaty.

Do góry