Ocena brak

OSKRZELA WEWNĄTRZPLUCNE

Autor /bianka Dodano /11.01.2012

Oskrzela rozgałęziają sie w płucu podobnie do rozgałęzień drzewa liściastego i biegną razem z gałęziami tętnicy płucnej. Gałęzie te, które z serca doprowadzają do płuca krew żylną, ściśle towarzyszą oskrzelom. Gałęzie żył płucnych, które krew tętniczą (utlenioną w płucach) odprowadzają do serca biegną bardziej promienisto ku wnęce.

Drzewo oskrzelowe możemy uwidocznić w obrazie rentgenowskim po uprzednim wprowadzeniu do drogi oddechowej środka cieniującego, np. jodipiny lub lipiodolu (bronehografia). Obraz rentgenowski bez wprowadzenia kontrastu uwidacznia tzw. «ry-sunek wnękowy» albo «płucny», cień naczyń tętniczych, który zgodnie z powyższym możemy na ogół przyjąć jako obraz położenia oskrzeli. W rzucie bocznym widzimy, że drzewo oskrzelowe skierowane jest skośnie ku dołowi i do tyłu; zajmuje więc ono w płucu największy wymiar.

Przy pomocy bronchoskopii można zbadać wnętrze większych oskrzeli. W tym celu przez krtań i tchawicę, kiedy głowa przechylona jest ku tyłowi, wprowadzamy cewę (bronchoskop) oświetloną u swego wierzchołka, przy czym oskrzela wyprostowują się. Odpowiednio długimi i delikatnymi instrumentami udaje się wtedy usunąć z płuc ciała obce, które przy wdechu dostały się do dróg oddechowych.

Podobne prace

Do góry