Ocena brak

Osierdzie

Autor /ashley Dodano /18.01.2012

Osierdzie (pericardium) stanowi ślizgowe podłoże serca. Jest to podwójny worek surowiczy całkowicie obejmujący serce, w którym podobnie jak w innych workach surowiczych ustroju odróżniamy składnik trzewny i składnik ścienny. Pierwszy, zwany również nasierdziem (epicardium), stanowi cienką blaszkę trzewną osierdzia surowiczego (lamina visceralis pericardii serosi) mocno zrośniętą z powierzchnią ściany serca; składnik drugi stanowi podobnie zbudowaną blaszkę ścienną osierdzia surowiczego (lamina parictalis pericardii serosi) silnie wzmocnioną grubą zewnętrzną warstwą włóknistą. Między blaszką trzewną a blaszką ścienną osierdzia surowiczego mieści się szczelinowata jama osierdzia (cavum pericardii), w której w normalnych warunkach znajduje się bardzo niewiele płynu surowiczego.

W odróżnieniu od osierdzia surowiczego (pericardiumserosum) warstwa włóknista stanowi osierdzie włókniste (pericardium Jibrosum). Ściśle rzecz biorąc, worek osierdziowy nie jest więc wyłącznie workiem surowiczym tak jak worek opłucnej czy otrzewnej, lecz workiem włóknisto-surowiczym.

Filogenetyczne rozpatrywanie serca wykazuje, że worek osierdziowy obejmujący serce należy do najwcześniejszych jego tworów i zjawisko to W zasadzie powtarza się znowu w ontogenczie serca.

Podobne prace

Do góry