Ocena brak

Orliczka uszkowata

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Indyjska odmiana orliczki, P.quadriaurita, jest gatunkiem żywotnym i osiągającym duże rozmiary, którego atrakcyjne liście mają do 60 cm długości. Młode okazy nadają się do butelkowych ogrodów i terrariów. Potem stają się zbyt duże. Orliczka powinna rosnąć w dużym pomieszczeniu, gdzie jej liście można podziwiać w całej okazałości.

Ta paproć nie lubi nadmiernych upałów: najlepiej rośnie w temperaturach 13-l5°C. Toleruje także wyższe temperatury, jeśli zwiększymy wraz z nimi poziom wilgotności powietrza.

Jak większość paproci, nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Preferuje jasne, ale rozproszone.

W okresie wzrostu podlewamy obficie odwapnioną wodą, gdy przeschnie już powierzchnia kompostu. Ilość wody zmniejszamy w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, dostosowując ją do warunków uprawy.

Orliczka wymaga wyższego poziomu wilgotności niż panujący zwykle w domach, Konieczne jest regularne zraszanie. Ponadto umieszczamy doniczkę na warstwie kulek zatrzymujących wilgoć. Dobrze jest hodować ją wraz z innymi roślinami lubiącymi dużą wilgotność.

Dojrzałe rośliny nawozimy co 6 miesięcy odżywką rozcieńczoną do połowy mocy. Wygląd roślin o bladych liściach poprawimy, podając nawóz dolistny.

Przerośnięte okazy przesadzamy wiosną do odwapnionej ziemi na bazie torfu. Dwucentymetrowa warstwa węgla drzewnego na dnie doniczki zapobiegnie zakwaszeniu kompostu, co jest problemem przy stale wilgotnym podłożu. Kompost powinien być łatwo przepuszczalny. Można do niego dodać żwirku do jednej trzeciej objętości.

Za głębokie posadzenie rośliny w doniczce może spowodować jej gnicie.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście blade, zasychają na końcach.Zbyt dużo światła. Przestaw roślinę w cień.

2) Liście suche, "papierowe", brązowieją.Zbyt sucho. Zanurz doniczkę w wodzie, następnie podlewaj i spryskuj częściej. Jeśli liście się nie podniosą, obetnij je i spryskuj codziennie.

3) Brązowe tarczki na łodygach i od spodu liści.Tarczniki. Usuwaj je pojedynczo tamponem nasączonym denaturatem, a następnie opryskaj wyciągiem z tytoniu. Jeśli nie pojawiają się nowe szkodniki, opryskaj tytoniem. Nie stosuj nigdy malationu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy - Wiele paproci źle znosi zastosowanie insektycydów. W ostateczności można użyć środków systemicznych. 

Tarczniki można łatwo pomylić z regularnie rozmieszczonymi na spodniej stronie liści, brazowymi zarodnikami. Nieregularne kropki tarczników usuwamy wacikiem nasączonym denaturatem. Mocno zainfekowane liście palimy. 

Żółknięcie liści od ich podstawy, wskazuje na zbyt wysokie temperatury. 

Kruche końce liści są efektem suchego powietrza i zbyt małej wilgotności. 

Ślady oparzeń pojawiają się na powierzchni liści, gdy roślina jest narażona na zbyt silne słońce.

Podobne prace

Do góry