Ocena brak

Orliczka kreteńska

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Orliczka kreteńska to jedna z najłatwiej dostępnych w kwiaciarniach, wiecznie zielonych roślin. Jej atrakcyjnie wyglądające listowe jest bardzo charakterystyczne, z powodu motylkowatego kształtu dolnych listków. Odmiana 'Parkeri' ma szersze liście niż inne orliczki. Ich krawędzie są miękkie, ale szorstkie w dotyku. Roślina ta nadaje się do terrarium i osiągnie wysokość 45 cm, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, a także towarzystwo okazów potrzebujących tyle samo wilgoci.

Nie lubi zbyt wysokich temperatur. Dobrze rozwija się przy około 13°C-15°C. W wyższych temperaturach wytrzyma tylko przy równie wysokiej wilgotności.

Rośnie nawet w znacznym cieniu. W zimie ustawiamy ją w jasnym miejscu, unikając bezpośredniego światła słonecznego.

Orliczkę kreteńską podlewamy obficie w okresie rozwoju, pozwalając podłożu wyschnąć przed następnym podaniem wody. Od jesieni do wczesnej wiosny ograniczamy ilość wody, dostosowując ją jednak do warunków, w jakich rośnie orliczka. Podlewamy letnią, w miarę możliwości odwapnioną wodą.

Wymaga wysokiego poziomu wilgotności, dlatego też ważne jest jej regularne zraszanie. Doniczkę z tą paprocią umieszczamy na warstwie kulek zatrzymujących wilgoć. Uprawiamy razem z kilkoma roślinami lubiącymi wysoką wilgotność. Małe egzemplarze dobrze rosną w środowisku zamkniętym, np. w terrarium.

Rozwinięte okazy nawozimy co sześć miesięcy standardowym nawozem, rozpuszczonym do połowy mocy. Rośliny o zżółkniętych liściach (co oznacza niedobór pożywienia) uratujemy, podając jednorazowo nawóz dla roślin liściastych. W zacienionym miejscu zżółknięcie może być spowodowane niedoborem światła.

Niezbyt stłoczone orliczki przesadzamy wiosną, do odwapnionego podłoża na bazie torfu. Dwucentymetrowa warstwa pokruszonego węgla drzewnego na dnie doniczki zapobiegnie skwaśnieniu gleby, które to jest częstym problemem w przypadku roślin wymagających wysokiego poziomu wilgoci. Wybieramy przepuszczalne podłoże, w razie potrzeby dodając grubego piachu (do 1/3 objętości).

Paprocie nie powinny być zbyt głęboko sadzone, gdyż w rezultacie tego mogą zgnić. Przesadzamy je na tą samą głębokość, na której wcześniej rosły.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście blade, zasychają na końcach.Zbyt dużo światła. Przestaw roślinę w cień.

2) Liście suche, "papierowe", brązowieją.Zbyt sucho. Zanurz doniczkę w wodzie, następnie podlewaj i spryskuj częściej. Jeśli liście się nie podniosą, obetnij je i spryskuj codziennie.

3) Brązowe tarczki na łodygach i od spodu liści.Tarczniki. Usuwaj je pojedynczo tamponem nasączonym denaturatem, a następnie opryskaj wyciągiem z tytoniu. Jeśli nie pojawiają się nowe szkodniki, opryskaj tytoniem. Nie stosuj nigdy malationu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy - Wiele paproci jest wrażliwych na środki owadobójcze, dlatego w ostateczności używamy insektycydy systemicznego. 

Czerwce - można pomylić z brązowymi zarodnikami na spodniej stronie liści. Nieregularnie rozmieszczone, brązowe plamki czerwców usuwamy wacikiem nasączonym w denaturacie. Mocno zaatakowane liście odcinamy i palimy. 

Problemy z liśćmi - Wysokie temperatury mogą źle wpływać na liście, które zżółkną od dołu. Suche powietrze i brak właściwej wilgotności prowadzi do wysychania czubków liści.

Podobne prace

Do góry