Ocena brak

Orliczka cienista

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Ten gatunek orliczki to duża roślina o czerwonawobrązowych ogonkach liściowych, na których wznoszą się okazałe liście. Ich długość może dochodzić do 60 cm, szerokość - do 30 cm. W dobrych warunkach P.umbrosa ma imponujące, lśniące listowie. Należy zapewnić jej dużo miejsca, żeby mogła sięrozrastać.

Optymalne warunki do uprawy tej rośliny to 13-l5°C. Przy wyższych temperaturach zwiększamy ilość podawanej wody, a także wilgotność powietrza.

Uprawiamy w niebezpośrednim świetle. Orliczka toleruje cień, jeśli co jakiś czas będzie przestawiana w jaśniejsze miejsce.

W okresie wzrostu podlewamy obficie (wodą nie zawierającą wapnia), kiedy powierzchnia podłoża zacznie już wysychać. Od późnej jesieni do wiosny ograniczamy podlewanie, dostosawując ilość wody do warunków, w jakich rośnie roślina.

Konieczne jest regularne zraszanie. Orliczka powinna stać na podstawce z granulkami zatrzymującymi wilgoć.

Ukorzenione okazy nawozimy raz na pół roku, rozcieńczonym o połowę nawozem dla roślin liściastych.

Nazbyt rozrośnięte rośliny przesadzamy wiosną do ziemi na bazie torfu, nie zawierającej wapnia. Dwucentymetrowa warstwa węgla drzewnego na dnie doniczki zapobiegnie skwaśnieniu podłoża. Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost, do którego można dodać do 1/3 objętości żwiru.

Dojrzałe zarodniki nadają się do wysiania. Łatwo uzyskamy z nich nowe rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce łatwo pomylić z brązowymi zarodnikami, które pojawiają się również na dolnej stronie liści. Brązowe, nieregularne rozmieszczone dyski czerwców usuniemy wacikiem zanurzonym w denaturacie. Liście, na których inwazja jest bardzo nasilona, należy odciąć i spalić. 

Sucho i gorąco Jeśli liście żółkną u nasady, oznacza to, że roślina ma zbyt gorąco. Łamliwe końce są efektem suchego powietrza i braku wilgoci. Ślady oparzeń pojawiają się w miejscu, gdzie promienie słoneczne przypaliły roślinę.

Podobne prace

Do góry