Ocena brak

Opuncja walcowata

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Opuncje to chyba najpowszechniej na świecie występująca grupa kaktusów. Aby sprostać różnorodnym środowiskom, wykształciły wiele różnych form. Opuncje pochodzące z najchłodniejszych obszarów są niewielkie, w większości tworzą kobierce i wyglądają zupełnie inaczej niż wysokie, płaskie, członowane gatunki, zwykle kojarzone z nazwą 'opuncja'. Wiele jest też przedstawicieli opuncji krzewiastych, o cylindrycznych łodygach - są one chyba najczęściej uprawiane. Cylindryczne opuncje to prawdopodobnie jedyne kaktusy, wytwarzające prawdziwe liście, choć są one małe, wąskie i mają kształt walca. Kolekcjonerzy kaktusów bardzo cenią sobie rośliny o niezwykłych formach, a do najczęściej zbieranych należą rośliny opatrzone określeniem 'monstrose' (czyli: dziwny, potworny). W takich okazach wierzchołki wzrostu nie rozwijają się normalnie, lecz przybierają bardzo niezwykły kształt wachlarza.

O.cylindrica dość dobrze znosi niskie temperatury do 5°C, jeśli ma raczej sucho. Służy jej dobra wentylacja bez przeciągów.

Roślina ta wymaga przez cały rok jasnego stanowiska - odpowiednie jest okno południowe.

Podlewamy obficie wiosną i latem, kiedy kompost wyschnie. Jesienią i zimą podłoże powinno być raczej suche - podajemy tylko tyle wody, by opuncja nie zwiędła. Roślina szybko zgnije, jeśli będzie miała mokro przy niskich temperaturach.

Opuncja pochodzi z pustynnych terenów i służy jej suche powietrze.

W okresie wiosny i lata zasilamy roślinę regularnie, co 1-2 tygodnie nawozem dla kaktusów lub odżywką dla pomidorów, rozcieńczoną o połowę.

Uprawiamy w przepuszczalnej ziemi, zawierającej do 1/3 żwiru. Przesadzamy najmniej co dwa lata.

Z upływem czasu rośliny typu monstrose tworzą zwarte kopczyki, w których przepływ powietrza jest ograniczony i długo utrzymuje się wilgoć, co może powodować gnicie. Dbajmy o to, by na hodowanym okazie nie pozostawało zbyt dużo wody. Ze względu na rozrastający się pokrój opuncja najlepiej rośnie w płytkim naczyniu lub półdoniczce. Ponieważ pędy o normalnym wzroście rosną znacznie szybciej niż "grzebieniowe" (monstrose), należy je usuwać. Czysto odcinamy normalny pęd przy grzebieniu ostrym nożem - będzie doskonałą sadzonką.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce mogą kryć się pod woskową, wełnistą osłonką. Usuniemy je wacikiem nasączonym w denaturacie. Można też użyć insektycydu systemicznego. 

Plamistość liści O.cylindrica jest raczej tropikalną rośliną, która w zimie, przy niższych temperaturach i wyższej wilgotności, może cierpieć z powodu plamistości. Jest to choroba wywołana przez grzyby rozwijające się w takich warunkach. Zwykle nie powodują one fatalnych skutków, ale porażone części rośliny należy odciąć lub oczyścić, a rany pokryć fungicydem. Nie leczone, wypukłe plamy grzybni z czasem wysychają, pozostawiając zapadnięte, brązowe ślady.

Podobne prace

Do góry