Ocena brak

Opuncja drzewiasta

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Jest to jeden z najbardziej żywotnych przedstawicieli rodzaju opuncja. Ma charakterystyczne dla tej grupy roślin człony. W młodości przypomina inne rośliny z tego rodzaju: opuncje mają spłaszczone człony, połączone małymi przewężeniami. Starzejąca się opuncja stopniowo zrzuca niektóre z 2-3 letnich, bocznych odgałęzień, zaś krótkie, cylindryczne połączenia między członami wydłużają się i drewnieją. Na roślinach mających 60 cm wysokości pojawiają się od wiosny do lata żółte kwiaty.

Minimalna zimowa temperatura, w jakiej należy hodować O.brasiliensis, to 10°C. W lecie zalecane są wyższe temperatury.

Najlepsze warunki do wzrostu zapewnimy, ustawiając tego kaktusa w pełnym, bezpośrednim świetle słonecznym na parapecie.

Od końca marca aż do wczesnej jesieni należy obficie podlewać opuncję, pozwalając jednak, by podłoże zupełnie wysychało między podlewaniami. Zimą natomiast należy podawać opuncji tylko tyle wody, by jej człony nie zwiędły.

Dodatkowa wilgotność nie jest potrzebna. Jeżeli zraszamy roślinę, by oczyscic jej człony, róbmy to wcześnie rano. Musi wyschnąć przed wystawieniem na słońce.

Dokarmiać co miesiąc i tylko w okresie wzrostu, stosując standardowy nawóz dla kaktusów.

Przesadzać późną wiosną, używając podłoża na bazie torfu z trzecią częścią ogrodniczego piasku. Luźna, przepuszczalna ziemia kompostowa jest niezbędna, by móc odtworzyć naturalne warunki, w jakich rośnie opuncja.

Glochidy opuncji (czyli kępki kolców na każdym z poduszkowatych członów) łatwo wbijają się w skórę. Zachowajmy ostrożność przy podlewaniu i nawożeniu rośliny, zakładając rękawice ochronne.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce - mogą sprawiać problemy w przypadku takiego kaktusa, osiadając na złączach członów. Usuń je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym. 

Wełnowce korzeniowe - czają się wśród korzeni kaktysa, ukryte pod ochronnymi, woskowatymi osłonkami. Aby się ich pozbyć, polej ziemię insektycydem systemicznym: tzn. obficie podlej podłoże mieszanką letniej wody i zalecanego insyktecydu.

Podobne prace

Do góry