Ocena brak

Opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej

Autor /reva Dodano /23.06.2014

Jest najczęściej występującym pierwotnym zakażeniem objawowym wywołanym przez HSV-1. Najczęściej chorują dzieci w wieku do 3 lat. Źródłem zakażenia są osoby zakażone objawowo i bezobjawowo.

Objawy, czyli jak rozpoznać

Choroba przebiega z gorączką 39-40°C, trwającą 4-10 dni, średnio około tygodnia, z przekrwieniem i obrzękiem błony śluzowej jamy ustnej. Na dziąsłach i całej jamie ustnej pojawiają się pęcherzyki, pękające, szybko przechodzące w bolesne owrzodzenia, pokryte biało-żółtym nalotem. Wykwity opryszczki mogą występować na wargach, skórze nosa. Często pojawia się ślinotok, nieprzyjemny, mdły zapach z jamy ustnej, uczucie palenia i swędzenia. Wykwity goją się samoistnie bez pozostawiania blizn. Chorobie towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i podżuchwowych. Węzły są bolesne przy obmacywaniu (Rycina 7.5).

Schemat leczenia

Leczenie jest zazwyczaj objawowe, głównie przeciwgorączkowe. Nie stosuje się rutynowo acyklowiru. Lek stosuje się u pacjentów z niedoborami odporności. Część chorych wymaga nawodnienia dożylnego w warunkach szpitalnych. Nie ma skutecznych metod zapobiegania.

Pielęgnacja jest często bardzo trudna. Dużą trudność sprawia pojenie i karmienie. Dziecko jest płaczliwe, rozdrażnione. Płyny powinny być chłodno, obojętne w smaku, posiłki rozdrobnione, niedrażniące zmienionych zapalnie śluzówek. Można stosować 1% wodny roztwór chlorowodorku rozaniliny (gencjany), tetraboranu sodowego (boraksu) z glicerolem (gliceryną). W przypadku niemożliwości karmienia i pojenia droga doustną należy zastosować nawodnienie dożylne.

 

Podobne prace

Do góry