Ocena brak

Oplątwa niebieskawa

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Łacińska nazwa rośliny pochodzi od nazwiska Eliasa Tillandsa (1640-1693), profesora botaniki na uniwersytecie w Turku w Finlandii. Rodzaj Tillandsia obejmuje około 500 gatunków i pod tym względem należy do najbogatszych - jednocześnie ma najszerszy zasięg geograficzny. Występuje od południowych stanów USA, przez Amerykę środkową dalej w głąb Ameryki Południowej i rosną zarówno w tropikalnych, wilgotnych lasach, jak na pustyniach i subtropikalnych stepach. Cooć może się to wydawać dziwne, rosną od rejonów depresyjnych do wysokości 4000 m nad poziomem morza.

W lecie oplątwa ta wytwarza czerwonoróżowy kwiatosan o wysokości 25 cm. Zbudowany jest on z ułożonych dachówkowato liści przykwiatowych, między którymi pojawiają się fioletowo-niebieskie kwiaty. Szarozielone liście z rowkiem pośrodku tworzą rozety o luźnej, trawiastej strukturze. Odmiennie od innych gatunków oplątw, ten może rosnąć w kompoście.

Minimalna, nocna temperatura powinna wynosić około 10°C, a jeszcze lepiej 16°C. Roślina preferuje ciepłe warunki uprawy i świetnie czuje się, gdy w lecie temperatury rosną powyżej 21°C.

Ustawiamy w jasnym, niebezpośrednim świetle. Unikamy ostrego stońca.

W okresie wzrostu kompost musi być wilgotny. Przez resztę roku podlewamy, gdy podłoże wyschnie.

W lecie zraszamy codziennie, uważając, by nadmiar wody nie spływał na kwiatostan. Nigdy nie spryskujemy, gdy roślina wysycha dłużej niż kilka godzin.

T.cyanea nawozimy raz w miesiącu, w okresie wzrostu, odżywką rozcieńczoną do połowy mocy.

Przesadzamy na wiosnę do mieszanki 2 części mchu torfowca, 1 części odwapnionego kompostu na bazie gliny i 1 części ostrego piasku. Inna mieszanka składa się z mchu torfowca i piasku, w proporcji pół na pół.

Płynną odżywkę dodajemy do wody, którą spryskujemy roślinę i stosujemy ją jak nawóz do liści.

GDY ZAUWAŻYSZ

Tarczniki mogą się gromadzić u podstawy liści. Usuwamy je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym. Inną metodą jest zastosowanie odpowiedniego insektycydu.

Podobne prace

Do góry