Ocena brak

OPIS GRANIC POLSKI

Autor /Mscislaw Dodano /29.09.2011

Z NIEMCAMI (456km)

Wyspa Uznam, Zalew Szczeciński, Zatoka Wartno, w kierunku pd. - wsch. na zach. od Szczecina i Gryfina, osiąga koryto Odry i Odrą do Nysy Łużyckiej, Nysą Łużycką w okolice Żytawy.

Z CZECHAMI (568km)

Od doliny Żytawy, na południe od Bogatyni do Zawidowa, góry Izerskie i dolina Izery, przełęcz Szklarska, grzbiet Karkonoszy, przełęcz Lubawska, góry Stołowe, Kudowa Zdrój, pomiędzy górami Bystrzyckimi i Orlickimi, wzdłuż doliny Orlicy, przełęcz Międzyleska, masyw Śnieżnika, góry Złote, okolice Złotego Stoku, Głuchołazy na południe od Prudnika, dolina Opawy, przecina dolinę Odry, wzdłuż doliny Olzy, Cieszyn, przełęcz Jabłonkowska.

ZE SŁOWACJĄ (444km)

Od przełęczy Jabłonkowskiej, Zwardoń, Wielka Racza, Pilsko, Babia Góra, na południe, Chyżne, przecina dolinę Orawy, główny grzbiet Tatr, dolina Białki, wzdłuż doliny Dunajca, przez Pieniny, dolina Popradu, Muszyna, przełęcz Tylicka, Dukielska i Łupkowska, do szczytu Krzemieniec, nad przełęczą Użocką.

Z UKRAINĄ(428km)

Od przełęczy Użockiej, wzdłuż doliny Sanu, na wsch. od Lutowisk, Ustrzyk Dolnych, przecina dolinę rzeki Strwiąż, Brama Przemyska, w kierunku pn.- wsch. w okolicach Kryłowa osiąga rzekę Bug, wzdłuż Bugu do Sobiboru.

Z BIAŁORUSIĄ (605km)

Od Sobiboru wzdłuż Bugu, w okolicach Niemirowa, opuszcza koryto Bugu i skręca na pn. - wsch., przecina Puszczę Białowieską, doliną Narwi, biegnie wzdłuż doliny Świsłoczy, przecina dolinę Czarnej Hańczy, kończy się na północ od Czarnej Hańczy.

Z LITWĄ (91km)

Na północ od Czarnej Hańczy, na wsch. od miejscowości Sejny, na pn. - wsch. od Suwałk do okolic Wiżajn.

Z ROSJĄ (206km)

Od okolic Wiżajn przez puszczę Romincką, równolegle na północ od miejscowości Gołdap, Węgorzewo, Bartoszyce, Braniewo, przecina Zalew Wiślany, dalej mierzeją Wiślaną, kończy się w miejscowości Nowa Karczma.

Podobne prace

Do góry